Toniku natyral që mund ta zëvendësojë secilin antibiotik

  • 08 prill 2020 - 15:08
Toniku natyral që mund ta zëvendësojë secilin antibiotik

Fshehtësia është në përbërësit e tij, të cilët gjenden në kuzhinën tuaj. Në rast se vuani nga kandida, ky tonik natyral është zgjedhja e duhur.

PËRBËRËSIT:

700 ml uthull të freskët të mollës; Nga ¼ e gotës qepë dhe hudhra të imtësuara; 2 speca të freskët; ¼ e gotës xhenxhefil të bluar; 2 lugë rrikë të bluar; 2 lugë kurkumë në pluhur ose 2 rrënjë të kurkumës.

PËRGATITJA:

Përzini të gjithë përbërësit në një enë, pos uthullës, dhe hidhni në kavanoz. Më së miri do të ishte që 2/3 e kavanozit të përbëhet nga përbërësit e tharë, e pjesa tjetër të mbushet me uthull dhe e mbyllni mirë. Përzieni dy herë në ditë dhe e lini të qëndrojë në një vend të ftohtë dhe të thatë për dy javë. Masën e fituar mund ta përdorni edhe si shtesë në gjellë. Për ta forcuar sistemin tuaj imun, merrni një lugë në ditë para secilës shujtë. Në rast se vuani nga sëmundje serioze apo keni ndonjë infeksion, merrni 1 lugë tonik, pesë deri gjashtë herë në ditë. Nëse keni sëmundje serioze, ju sugjerojmë që para se ta përdorni ilaçin të këshilloheni paraprakisht me mjekun. 


(Kosova Sot Online)