Si të parandaloni urinë nervore në shtëpi

  • 28 prill 2020 - 11:04
Si të parandaloni urinë nervore në shtëpi

Kur kaloni shumë kohë në shtëpi, veçanërisht nëse kaloni momente tensioni emocional, është e lehtë të ndjeni shumë uri. Në këto raste, ajo që ka rëndësi është parandalimi. Cilat janë truket më të dobishme në këtë drejtim?

Mendoni se si ndiheni

Një strategji e dobishme për të parandaluar urinë nervore është të ndaloni dhe të mendoni pse ndjeni nevojën për të ngrënë. A jeni të stresuar? Të shqetësuar për një ngjarje specifike në të ardhmen? Përgjigja e këtyre pyetjeve mund të jetë shumë e dobishme.

Adoptoni një rutinë të saktë ushqimore

Për të parandaluar urinë nervore që shpesh lind kur kaloni shumë kohë në shtëpi, është e rëndësishme të ruani një rutinë ushqimore të shëndetshme dhe të rregullt.

Shmangni kufizimet e tepërta të kalorive

Ndër strategjitë më efektive për të parandaluar urinë nervore kur kaloni shumë kohë në shtëpi është padyshim fakti i shmangies së kufizimeve të tepërta të kalorive. Është një zakon shumë i rrezikshëm. Siç dëshmohet nga një studim i vitit 2013 nga Universiteti i Floridas dhe ai i Princeton, kufizimi i marrjes së tepërt të ushqimit mund të ketë një efekt në qendrat e trurit në kundërshtim me rezultatet që do të merren dhe, rrjedhimisht kemi sulme të urisë nervore.

Jepini hapësirë vetes në kuzhinë

Një tjetër mashtrim për të parandaluar urinë nervore kur kaloni shumë kohë në shtëpinë tuaj, vë në dyshim … anën tuaj të gatimit! Kënaquni me gatimin e vakteve të shëndetshme për ata që doni ose, nëse jetoni vetëm, përkëdhelni veten me një recetë që keni menduar ta bëni prej kohësh. Interesante në këtë drejtim është një studim anglez i vitit 2017, sipas të cilit ata që hanë ushqime të gatuara në shtëpi më shumë se 5 herë në javë, kanë një rrezik prej 30% më të ulët për mbipeshë.

Mos harroni të hidratoheni

Për të parandaluar sulmet e urisë nervore është shumë e rëndësishme të hidratoheni. Për të optimizuar marrjen e ujit mund të pini ujë, por edhe të konsumoni ushqime të tilla si kastravec dhe domate. Duke u kthyer tek uji, mos harroni se për ta bërë shijen e tij më të këndshme është e dobishme të shtoni disa feta me fruta të freskëta.

Kushtojuni aktivitetit fizik

Aktiviteti fizik është një eliksir shumë i fuqishëm anti-stres dhe rrjedhimisht, një ndihmë e vlefshme për të parandaluar sulmet e urisë nervore.

Kushtojuni një hobi

Kur kaloni shumë kohë në shtëpi dhe e gjeni veten duke pasur shumë kohë të lirë nga një ditë në tjetrën, mund të mërziteni. Për të parandaluar që kjo të përkthehet në momente të urisë nervoze, këshilla e shkëlqyeshme është t’i jepni hapësirë një hobi. Aktivitetet krijuese, leximi, muzika…ka shumë alternativa që mund të nxirren nga sirtari që, mbase për ca kohë, mbajtën një pasion që mezi prrisni të jetojë në jetën e përditshme dhe të shndërrohet në diçka të rëndësishme!

Kushtojini vëmendje asaj që ndjeni kur hani

Duke vazhduar me këshillat që duhen vendosur për të parandaluar urinë nervore në shtëpi, kujtojmë rëndësinë e përqendrimit në momentin në të cilin i kushtohemi marrjes së ushqimit, duke i kushtuar vëmendje ndjenjave të urisë dhe ngopjes. Kjo mund të jetë e vështirë nëse, për shembull, ju hani para TV duke dëgjuar lajmet e ditës.

Kontrolloni racionet

Kontrolli i racionit është gjithashtu shumë i dobishëm për të luftuar sulmet e urisë nervore në shtëpi. Në praktikë kjo do të thotë që të vendosni në pjatë vetëm atë që hani.

Zgjidhni ushqime të pasura me lëndë ushqyese të shëndetshme

Një armë shumë efektive kundër sulmeve të urisë nervore është zgjedhja e ushqimeve ushqyese. Kjo nënkupton mbushjen e frigoriferit me ushqime të pasura me proteina, fibra dhe yndyrna të shëndetshme, duke shmangur ushqimet e karakterizuara nga kalori boshe (për shembull nga sheqernat e përpunuar).

Konsum i moderuar i alkoolit

Edhe pse pirja e një gote verë në divan mund të duket si një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u çlodhur, gjithnjë mos harroni të moderoni konsumimin e alkoolit. Rreziku, në rast se e teproni, është ai i rritjes së oreksit, me një disavantazh të dukshëm në lidhje me parandalimin e sulmeve të urisë nervore.

(Kosova Sot Online)