Ilaçi natyral kundër gastritit

  • 20 maj 2020 - 15:11
Ilaçi natyral kundër gastritit

Gastriti fillon me dhimbjet në pjesën e sipërme të stomakut, që përcillet me mundime dhe të djegura. Shpeshherë simptoma të tilla tërhiqen shpejtë, por nëse mbesin, kjo është shenjë se është zhvilluar gastriti. Masat klasike fillojnë me ndërprerjen e duhanit dhe ndryshimin e shprehive ushqimore. Kyçe është edhe mos anashkalimi i shujtave, sidomos kafjallit. Kjo recetë është e thjeshtë, por shumë efikase.

LËNGU KUNDËR GASTRITIT, PËRBËRËSIT

-gjysmë kungull të ëmbël; - 2 lugë mjaltë; - 1 lugë uthull.

PËRGATITJA

Pjesë të kungullit i gërryeni dhe i vendosni në blender. Në gjysmë litër lëngu të fituar shtoni edhe 2 lugë mjaltë dhe një lugë uthull të mollës. Nga ky lëng dhimbja ndalon, ndërsa që lëngu i kungullit të papërpunuar është shumë i shijshëm, plot me vitamina dhe minerale, e po ashtu është shumë i dobishëm për shëndetin.

(Kosova Sot Online)