Vaksina eksperimentale për Covid-19 stimulon sistemin imunitar thonë shkencëtarët

  • E.K /
  • 15 korrik 2020 - 17:00
 Vaksina eksperimentale për Covid-19 stimulon sistemin imunitar thonë shkencëtarët

Vaksina premtuese e zhvilluar nga kolegët e Doktorit Anthony Fauci në Institutin Kombëtar të Shëndetit së pari është testuar në ShBA.

Vaksina e parë COVID-19 e testuar në ShBA, ringjalli sistemin imunitar të njerëzve ashtu si kishin shpresuar shkencëtarët, studiuesit njoftuan të martën – pasi të dozat janë gati të fillojnë testimin përfundimtar.

“Pavarësisht se si e pranoni këtë, ky është një lajm i mirë,” i tha Associated Press, Dr. Anthony Fauci, eksperti më i lartë i sëmundjes infektive të qeverisë amerikane.

Vaksina eksperimentale, e zhvilluar nga kolegët e Fauci në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë dhe., do të fillojë hapin e saj më të rëndësishëm rreth 27 korrikut në një studim prej 30,000 personash për të vërtetuar nëse të injektimet me të vërtetë janë mjaft të forta për të mbrojtur kundër koronavirus.

Por të martën, hulumtuesit i raportuan të gjeturat e pritura me ankth të 45 vullnetarëve të parë që i përvolën mëngët që në mars. Sigurisht, vaksina ofroi një shtytje të imunitetit, për të cilën shpresohej.

Nuk ka garanci, por qeveria shpreson të ketë rezultate rreth fundit të vitit – shpejtësia e vendosjes së rekordeve për zhvillimin e një vaksine Vaksina kërkon dy doza, një muaj ndaras.

Nuk pati efekte anësore serioze. Por më shumë se gjysma e pjesëmarrësve të studimit raportuan reagime të ngjashme me gripin ndaj të injektimeve që nuk janë të rralla me vaksinat e tjera – lodhje, dhimbje koke, të dridhura, ethe dhe dhimbje në vendin e injeksionit. Për tre pjesëmarrës që kishin dozën më të lartë, ato reagime ishin më të rënda; kjo dozë nuk po ndiqet.

(Kosova Sot Online)