Shëroni eshtrat dhe nyjat për vetëm shtatë ditë

  • E.K /
  • 11 gusht 2020 - 11:27
Shëroni eshtrat dhe nyjat për vetëm shtatë ditë

Kjo recetë ju ndihmon të zbutni dhimbjet dhe t'i forconi eshtrat. Nëse vuani nga dhimbjet në shpinë, nyja, këmbë dhe qafë, atëherë kjo recetë është ideale për juve. Blini 150 g xhelatinë ushqimore. Në orët e mbrëmjes përzieni dy lugë xhelatinë (5 g), me ¼ e gotës me ujë të ftohtë dhe e lini të kalojë natën në frigorifer. Ajo do të forcohet. Në mëngjes ta konsumoni këtë masë, me diçka që ju shkon juve për shtati (lëng, qumësht, jogurt, çaj).

Xhelatina ndihmon te dhimbjet në shpinë, këmbë, qafë dhe nyja dhe pas vetëm shtatë ditës të këtij tretmani gjendja do të përmirësohet dukshëm. Tretmani do të duhej të zgjasë një muaj dhe pas gjashtë muajsh, mund ta përsërisni përsëri.

PËRSE XHELATINA ËSHTË KAQ E SHËNDETSHME PËR NYJAT?

Xhelatina është një ilaç me cilësi të lartë dhe ofron një spektër të gjerë të vetive të saj shëruese: Forcon zemrën dhe nyjat, e forcon metabolizmin, përmirëson aftësitë e të menduarit, përmirëson tenin, ofron elasticitet, forcon ligamentet, parandalon osteoporozën dhe osteoartritin, përmirëson lëkurën dhe strukturën e flokëve.

(Kosova Sot Online)