Përzieni ujin dhe mjaltin, bronkiti hiqet si me dorë

  • E.K /
  • 14 gusht 2020 - 10:33
Përzieni ujin dhe mjaltin, bronkiti hiqet si me dorë

Kremi shërues nga banania është preparat i shkëlqyeshëm natyral në shërimin kollës së mundimshme dhe bronkitit. Sidomos ka efekt te fëmijët, por edhe te të rriturit. Është e shijshme, e shëndetshme dhe shumë ushqyese. Ndikon mirë në lukth. Nëse fëmijën tuaj e mundon kolla dhe fyti, detyrimisht përgatiteni këtë ilaç magjik.

PËRBËRËSIT

2 banane të madhësisë mesatare, të pjekura mirë (më të mirat janë ato me njolla të zeza) 2 lugë sheqer ose mjaltë (nëse e përdorni mjaltin, përdoreni atëherë kut masa të jetë ftohur paksa, sepse mjalti e humb efektin e vet shërues në temperatura të larta) 400 ml ujë të vluar.

PËRGATITJA

Qëroni bananet, i shtypni me pirun, shtoni sheqerin dhe i përzieni. Derdhni ujin e vluar, mbuloni dhe e lini të qëndrojë për 30 minuta. Nëse e përdorni mjaltin, shtojeni në fund, kur kjo masë të jetë ftohur.

(Kosova Sot Online)