Dieta mesdhetare mund të ndihmojë në kancerin e prostatës

  • A.P /
  • 11 janar 2021 - 15:10
Dieta mesdhetare mund të ndihmojë në kancerin e prostatës

Kanceri i prostatës është një lloj i zakonshëm i kancerit që gjendet tek burrat e moshuar. Ky lloj i kancerit zakonisht kufizohet në gjëndrën e prostatës. Simptomat mund të përfshijnë vështirësi dhe dhimbje gjatë urinimit, gjak në urinë së bashku me mosfunksionim seksual. Është e rrallë të zhvillohet kanceri i prostatës para moshës 40 vjeç, por rreziku rritet me moshën. Sidoqoftë, është e mundur të zvogëlohet ndjeshmëria e këtij kanceri duke bërë disa ndryshime në stilin e jetës. Ndryshimi i dietës tuaj dhe ngrënia e ushqimeve të shëndetshme mund të jetë në favorin tuaj.

Dieta mesdhetare mund të ndihmojë në kancerin e prostatës

Gjetjet e një studimi të ri të botuar në revistën “Cancer” sugjerojnë që ngrënia e një diete mesdhetare për burrat me kancer të prostatës mund të jetë i dobishëm. Pra, nëse jeni dikush që ndiqni një dietë mesdhetare, ka shumë mundësi që të jeni të mbrojtur nga kanceri i prostatës.

Çfarë është një dietë mesdhetare?

Dieta mesdhetare është një mënyrë e të ngrënit bazuar në kuzhinën tradicionale të vendeve në kufi me Detin Mesdhe. Ndërsa nuk ka një përkufizim të vetëm të dietës mesdhetare, ajo zakonisht është e lartë në perime, fruta, drithëra, fasule, arra, fara dhe vaj ulliri.

Ushqime që mund të hani

Për të njohur bazat e dietës, më poshtë janë listuar disa ushqime që mund të hani kur jeni në një dietë mesdhetare.

-Perime si domate, brokoli, spinaq, lulelakër, tranguj, lakër Brukseli, etj.

-Përfshini më shumë fruta si mollë, luleshtrydhe, rrush, hurma, pjepra, pjeshkë, etj.

-Hani më shumë arra dhe fara

-Bishtajoret si fasulet, bizelet, thjerrëzat, kikirikët, qiqrat, etj

Drithërat e plota janë të domosdoshme kur jeni në dietë mesdhetare. Hani më shumë peshk dhe prodhime deti. Përfshini më shumë produkte qumështi si djathi, kosi, kosi grek, etj. Yndyrat e shëndetshme si vaji i ullirit ekstra i virgjër dhe avokado janë gjithashtu të shkëlqyera. Mund të pini kafe dhe çaj, por pa shtuar sheqer.

Ushqimet që duhet të shmangni

Rregulli i artë kur jeni në këtë dietë është shmangia e ushqimeve të pashëndetshme, të cilat përfshijnë:

-Sheqeri i shtuar

-Kokrra të rafinuara

-Vajra të rafinuar

-Mish i përpunuar

-Ushqime të tjera të përpunuara. 

(Kosova Sot Online)