Vera e kuqe të dobëson

  • A.P /
  • 13 janar 2021 - 15:20
Vera e kuqe të dobëson

Pavarësisht se sa e qetë apo e egër është dita juaj në punë, të gjithë e dinë që një gotë verë e kuqe gjatë natës është një ide e shkëlqyeshme.

Por tani shkenca po na jep një arsye tjetër pse mëngjeset e “dehura” përfitojnë shëndetin tonë.

Sipas hulumtimit të kryer nga Universiteti i Harvardit, vera e kuqe ul nivelet e glukozës në gjak dhe zvogëlon dhjamin e mëlçisë!

Studimi, i cili zgjati 13 vjet dhe përfshiu një grup prej 20,000 grave që pinin dy gota verë në ditë, zbuloi se ato kishin më pak të ngjarë të ishin mbipeshe. Studime të tjera kanë konfirmuar gjithashtu se vera e kuqe mund të ndihmojë trupin të djegë dhjamin.

Është interesante të përmendet se rreziku që këto gra të bëhen mbipeshë është ulur me rreth 70%, veçanërisht duke pasur parasysh studimet e shumta që janë botuar dhe mbështesin krejt të kundërtën.

Një studim më i fundit nga Kolegji i Studimeve Bujqësore në Oregon gjithashtu zbuloi se acidi ellagjik (i cili ndihmon trupin të djegë dhjamin) është përgjegjës për tkurrjen e vijës së belit.

Studiuesit pretendojnë se acidi ellagjik ngadalëson rritjen e qelizave yndyrore dhe ngadalëson formimin e atyre të reja. Ai gjithashtu rrit metabolizmin e acideve yndyrore në mëlçi djeg më shumë yndyrë në mëlçi dhe përmirëson funksionin e mëlçisë tek njerëzit me mbipeshë.

Por, para se të zbrazni shishen e verës, mos harroni frazën “perfekt në çdo mënyrë!

(Kosova Sot Online)