Ftohja e zakonshme është në thelb një infeksion viral i traktit të sipërm respirator

  • A.P /
  • 22 janar 2021 - 15:12
Ftohja e zakonshme është në thelb një infeksion viral i traktit të sipërm respirator

Ftohja e zakonshme është në thelb një infeksion viral i traktit të sipërm respirator. Megjithëse është krejtësisht e padëmshme, kjo gjendje mund t’ju bëjë të ndiheni keq. Ju shëroheni brenda një jave deri në 10 ditë.

Por gjatë atyre 10 ditëve, ju mund të keni një hundë të lëngshme ose të zënë, dhimbje fyti, kollë, mbingarkesë, dhimbje koke, dhimbje të trupit, teshtitje, ethe të ulët dhe një ndjenjë të përgjithshme të të qenit i sëmurë.

Ftohja është një sëmundje shumë e zakonshme dhe simptomat e kësaj gjendje janë shumë të njohura për të gjithë. Disa nga këto simptoma janë teshtima, rrufë, ethe, hundë e zënë për të përmendur disa.

Këto simptoma shpesh janë shumë të ngjashme me ato të disa sëmundjeve të tjera. Prandaj, ndonjëherë, kur keni këto simptoma, ju mendoni se jeni të ftohur. Por ndonjëherë, në të vërtetë mund të dalë se është diçka tjetër.

Pneumoni

Pneumonia është një gjendje ku infeksioni shkakton inflamacion të qeseve të ajrit në njërën ose të dy mushkëritë. Si rezultat, qeset e ajrit mund të mbushen me lëng ose qelb dhe kjo shkakton kollë me gëlbazë, ethe, të dridhura dhe vështirësi në frymëmarrje. Në fazën e hershme, simptomat e pneumonisë janë shumë të ngjashme me simptomat e ftohjes së zakonshme, veçanërisht kollën e lehtë dhe ethet. Kjo e bën më të lehtë për njerëzit që të mendojnë së pari për ftohjen e zakonshme. Ndërsa sëmundja përparon, pacientët do të kenë kollë më të rëndë dhe ethe të lartë, e cila mund të zgjasë për disa ditë.

Faringjit

Ky është në fakt termi mjekësor për një dhimbje të fytit. Shumë njerëz janë të prirur për dhimbje të fytit pasi vuajnë nga një ftohje e zakonshme. Faringiti, të cilin ne priremi ta injorojmë, gjithashtu ka këto simptoma dhe shkaktohet kryesisht nga shqetësimi i faringut, i cili ndikon në ngrënie dhe gëlltitje. Ka inflamacion të mukozave që mbështesin pjesën e pasme të fytit, ose faringut. Ky inflamacion mund të shkaktojë siklet, thatësi dhe vështirësi në gëlltitje. Disa pacientë përjetojnë të përziera, të vjella dhe simptoma të tjera. Pra, është e nevojshme t’i kushtohet vëmendje gjetjes së ndryshimeve midis dy sëmundjeve.

Riniti

Riniti është acarim dhe pezmatim i mukozës brenda hundës. Simptomat janë një hundë e zënë, hundë e lëngshme dhe teshtima. Mund të shkaktojë gjithashtu teshtitje, kruajtje të hundës, kollitje dhe dhimbje koke. Simptomat e rinitit janë shumë të ngjashme me ato të ftohjes. Pacientët me rinitit zakonisht kanë teshtitje dhe rrjedhje të hundëve. Simptomat e bllokimit të hundës janë gjithashtu shumë të dukshme kur fle natën. Këto simptoma mund të shfaqen në mënyrë të përsëritur. Ka më shumë të ngjarë të ndodhë kur hasni ajër të ftohtë ose disa stimuj të këqij. Në të njëjtën kohë, pacientët me rinitit mund të kenë gjithashtu simptoma të tilla si dhimbje shpatullash, marramendje dhe dhimbje koke, gjë që e bën më të lehtë gabimin e tij për ftohjen e zakonshme. 

(Kosova Sot Online)