Ndiheni të lodhur, për gjithçka fajin e ka ndryshimi i kohës

  • E.K /
  • 06 December 2022 - 13:41
Ndiheni të lodhur, për gjithçka fajin e ka ndryshimi i kohës

Ndryshimet e shpejta të kohës dhe temperaturat e ajrit që jemi të ekspozuar mundojnë njerëzit e sëmurë kronik, por edhe ata të shëndetshëm, e hulumtimet tregojnë se 50 për qind e popullatës në Evropë ankohen dhe vuajnë si pasojë e ndryshimit të kohës. Lodhje, migrenë, depresion dhe pengesa e çrregullime në bioritëm.

Një prej tyre është edhe pagjumësia. Moti i vranët dhe me shi në disa njerëz shkakton depresion, e si pasojë vjen edhe pagjumësia. Te disa të tjerë jo shkakton rritim dhe nervozizëm. Kur njerëzit nuk flenë sa duhet, situata e tyre përkeqësohet me ndikime negative. Nevojitet të shmangni kafenë, alkoolin, pijet e gazuara ato pije të përmbajnë kafeinë.

(Kosova Sot Online)