Pijeni ujin dhe do t'i shëroni këto sëmundje

  • A.P /
  • 07 December 2022 - 14:48
Pijeni ujin dhe do t'i shëroni këto sëmundje

Konsumimi i ujit me limon në mëngjes është shndërruar në hit në mbarë botën, e për këtë ekzistojnë arsyet.

ELIMINON AKNET

Uji me limon neutralizon thartirën e gjakut dhe parandalon shfaqjen e akneve dhe problemeve të tjera të lëkurës. Fërkimi i limonit nëpër fytyrë po ashtu e ul edhe rrezikun për sëmundje të lëkurës.

 

ELIMINON GURËT NË VESHKA

Limoni është i pasur me kalium, mineral që rrit nivelin e citrateve në urinë dhe parandalon formimin e oksalateve që janë përgjegjëse për formimin e gurëve në veshka, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”. Konsumimi i ujit me limon për çdo mëngjes përmirëson funksionimin e sistemit limfatik dhe eliminojnë bakteret e ndryshme.

SHËRON FTOHJEN DHE GRIPIN

Limoni është i pasur me vitamina C, antioksidues të fortë që vepron si substancë antibakteriale dhe në mënyrë efikase lufton ftohjen dhe gripin.

FORCON THONJTË

Uji me limon në lukth të thatë forcon thonjtë dhe eliminon njollat e bardha prej tyre.


(Kosova Sot Online)