Tri preparate natyrale, që zbutin dhimbjen e kokës

  • A.P /
  • 27 January 2023 - 14:41
Tri preparate natyrale, që zbutin dhimbjen e kokës

Stresi, mungesa e gjumit, alergjitë, grindjet, helmet në parfumin tuaj, infeksionet… - janë disa nga faktorët që mund të shkaktojnë dhimbjet e kokës. Për fat të mirë, shumë dhimbje të kokës janë të përkohshme dhe mund t'i shëroni pa ilaçet sintetike

ÇAJI NGA XHENXHEFILI

Xhenxhefili lehtëson dhimbjet e kokës, duke parandaluar sintezën e prostaglandinës (përbërës i aminoacideve që shkakton dhimbje në nerva). Xhenxhefili po ashtu ndihmon në largimin e ndjenjës së mundimeve që shpeshherë i përcjellë dhimbjet e kokës. Përgatitni çaj,transmeton gazeta “Kosova Sot Online”, duke copëtuar 2-3 cm rrënjë xhenxhefili dhe e përzieni me dy gota ujë të vluar. E mbuloni dhe e lini të qëndrojë për 30 minuta.

 

ÇAJI NGA KAMOMILI

Kamomili përmban përbërës, që ndihmojnë në zbutjen e dhimbjeve dhe relakson. Qesen e çajit e përzieni me ujë të vluar dhe e lini për dhjetë minuta. Sipas nevojës e ëmbëltoni me mjaltë. Çajin e pini ngadalë dhe rrini të qetë.

MAGNEZI

Studimet kanë treguar se si dhimbjet mund të shfaqen si pasojë e mungesës së magnezit në tru. Preferohet të merrni 400 mg magnez në ditë përmes ushqimit apo në formën e shtimit në ushqime. Ushqimet e pasura me magnez janë farat e kungullit, fiku i thatë dhe çokollata e zezë.

(Kosova Sot Online)