Alarmohen në Brazil: Objektivi i Leo Messit, të mposhtë legjendën tonë… - Sport - Kosova Sot
Alarmohen në Brazil: Objektivi i Leo Messit, të mposhtë legjendën tonë…

Alarmohen në Brazil: Objektivi i Leo Messit, të mposhtë legjendën tonë…

“Messi do të kapërcejë Pele”. Kjo ishte çështja, që dje u bë kryelajm në Brazil nga gazeta “Lance”. Gjatë gjithë karrierës së tij, Leo Messi i ka shkatërruar mitet, duke thyer rekordet dhe tejkaluar legjendat, që dukeshin të paarritshme. Pas arritjes së kuotës së 600 golave në karrierë Atletico Madrid, si një profesionist, në Brazil po e krahasojnë atë me Pelen dhe madjekanë nisur të spekulojnë se kur do ta arrijë legjendën e madhe të futbollit.

Edhe pse Pelen e shoqëron gjithmonë shifra e 1284 golave ??të shënuar gjatë karrierës së tij, kjo shumë përfshin ndeshje miqësore, në të cilat ai luajti edhe me përzgjedhjen ushtarake, por dhe të gjitha llojet e ndeshjeve jozyrtare. Sipas të dhënave zyrtare të Federatës Ndërkombëtare të Statistikave, Pelé shënoi 767 gola në 835 ndeshje. Pra, Messi është vetëm 167 gola larg nga braziliani. Gazeta “Lance” ka llogaritur se sa kohë i duhet Messit nga dje për ta mposhtur Pele, duke pasur parasysh se ylli i Barcelonës shënon zakonisht nga 50 gola në sezon. Nëse mban mesataren e vet, në pak më shumë se tri sezone, argjentinasi mund të kalojë para legjendës braziliane.

Tejkalimi i një legjende si Pele mund të jetë një nxitje e re për Messin. Përveç tejkalimit me gola të Pele, pesë herë fituesi i “Topit të Artë” mund të fillojnë të mendojnë për t’i dhënë fund karrierës së tij si golashënuesi më i mirë në historinë e futbollit. Në këtë sfidë ka rival edhe Cristiano Ronaldon. Portugezi ka më shumë gola se Messi, 639, pa të djeshmin në Paris, por ka luajtur 897 ndeshje, pothuajse 150 më shumë se ylli i Barcelonës. Të dy janë të përfshira tashmë në mesin e shtatë shënuesve më të mirë në historinë e futbollit. Ata kanë përpara lojtarë legjendarë si Gerd Muller (735 gola), Ferenc Puskas (746), Pele (767) dhe Romario (772). Messi ka rinovuar së fundi kontratën e tij me Barcelonën deri në vitin 2021, kështu që të paktën do të luajë tri sezone më shumë me skuadrën katalanase. Në krahasim me Cristiano Ronaldon, Messi është dy vjet më i ri dhe në parim ka më shumë lojëra për të luajtur.

(Kosova Sot)

11 orë e 24 minuta më parë
15/12/18