Zv/kryeministri i Italisë me deklaratë kontroverse: S'e shikoj Superkupën në një stadium plot burka dhe shami

  • 07 janar 2019 - 21:55
Zv/kryeministri i Italisë me deklaratë kontroverse: S'e shikoj Superkupën në një stadium plot burka dhe shami

Zv/kryeministri i Italisë, Matteo Salvini ka bërë një deklaratë kontroverse se ai nuk do ta shikojë Superkupën e Italisë pasi që nuk “dëshiron që të shoh ndeshjen në mes të burkave dhe shamive’

Juventus dhe Milan do të përballen për Superkupë në Jeddah në fund të këtij muaji, por vendimi për të luajtur në Lindjen e Mesme është kritikuar nga grupet e të drejtave të njeriut.

Përveç kësaj, ka fusha të stadiumit të cilat janë të hapura vetëm për burrat, përderisa gratë lejohen për të shikuar ndeshje në Arabinë Saudite në fund që nga janari i vitit të kaluar.

Megjithatë, Salvini ka nxitur debat të zjarrtë pas racizmit që kishte për temë Kalidou Koulibaly gjatë ndeshjeve të Serie A të cilat janë cilësuar më shumë se sa deklarata politike.

“Nuk dëshiroj ta bojkotoj, por nuk dua ta shikoj”, ka thënë ai për gazetarët.

“Do ta shikoj një dramë një vend të kësaj. Ndeshja e superkupës në Arabi Saudite është një oksimoron. Nuk mund të shikoj një ndeshje mes burkave dhe shamive”. 

 

(Kosova Sot)