Këta janë golashënuesit më të mirë në top pesë ligat evropiane këtë sezon

  • 11 janar 2019 - 23:38
Këta janë golashënuesit më të mirë në top pesë ligat evropiane këtë sezon

Ligat kryesore evropiane kanë arritur në mes të sezonit aktual 2018-19, dhe gara për golashënuesin më të mirë në Evropë po bëhet seç herë e më e nxehtë.

Lionel Messi synon ta mbrojë titullin e fituar sezonin që lamë pas si golashënuesi më i mirë në Evropë - "Këpuca e Artë" - me 34 gola, që ia siguroi atij çmimin e pestë në total.

Messi e kaloi Ronaldon, që ka katër sosh, dhe është bërë futbollisti me më së shumti çmime "Këpuca e Artë".

Argjentinasi është lider edhe këtë sezon me 16 gola në po aq ndeshje, dy më pak se Ronaldo në vendin e dytë, por i cili ka zhvilluar më shumë ndeshje. 

10 golashënuesit më të mirë në Evropë deri tani. 

(Kosova Sot)