Dënohet gjyqtari që e goditi Moratan në fushë

  • 23 prill 2019 - 10:13
Dënohet gjyqtari që e goditi Moratan në fushë

Federata e Futbollit të Spanjës ka marrë vendim ta pezullojë Javier Alberola Rojas për xhiron e 34-të dhe të 35-të të La Ligës.

Ky dënim vjen pasi që gjyqtari Rojas ishte përfshirë në një incident me Alvaro Moratan gjashtë ndeshjes të së shtunës së Atletico Madridit kundër Eibarit, të cilën madrilenët e fituan me rezultat 1:0

Alberola Rojas u duk se e goditi Moratan në qafë dhe lojtari reagoi i zemëruar menjëherë pas këtij kontakti. Kjo gjë që dëshmohet edhe përmes pamjeve të kapura nga kamerat televizive.

Image

Rojas nuk do ta referonte asnjë ndeshje të xhiros së 34-të, që zhvillohen këtë mesjavë, edhe para se të bëhej i ditur ky vendim. Mirëpo, Federata e Futbollit të Spanjës ka vendosur ta pezullojë atë edhe për xhiron e 35-të.

27-vjeçarit i është caktuar detyrë as në dhomat e VAR-it për këto dy xhiro. 

(Kosova Sot)