Van Dijk zgjidhet futbollisti i vitit në Premierligë

  • 24 prill 2019 - 19:11
Van Dijk zgjidhet futbollisti i vitit në Premierligë

Virgil van Dijk është shpallur Futbollisti i Vitit 2019 nga Shoqata e Futbollistëve Profesionistë, duke e mposhtur sulmuesin e Manchester City, Raheem Sterling, në garë për këtë çmim.

Njoftimi zyrtar do të bëhet të enjten, por qendërmbrojtësi i Liverpoolit e ka marrë mbështetjen e futbollistëve profesionistë për kontributin e tij të shquar në mbrojtën më të mirë në Premierligë këtë sezon.

Holandezi ishte në mesin e gjashtë futbollistëve të nominuar në listën e ngushtë bashkë me Sadio Mane, Raheem Sterling, Sergio Aguero, Bernardo Silva dhe Eden Hazard.

Triumfi i Van Dijk nënkupton se ky çmim mbetet në Liverpool, pasi Mohamed Salah e kishte fituar vitin e kaluar.

(Kosova Sot)