Rashica shkëlqen për Bremenin, por Bayern Munich kalon në gjysmëfinale falë një goli të vonshëm

  • 24 prill 2019 - 22:56
Rashica shkëlqen për Bremenin, por Bayern Munich kalon në gjysmëfinale falë një goli të vonshëm

Bayern Munich ka arritur në finale të Kupës së Gjermanisë falë një goli të vonshëm të Robert Lewandowskit nga penalltia, pas triumfit 3:2 kundër Werder Bremenit, të cilit s’i mjaftoi shkëlqimi i kosovarit Milot Rashica.

Dy gola të sulmuesit polak Lewandowski dhe një nga Thomas Muller i mjaftuan skuadrës së Niko Kovacit të fitojë 3:2, ndaj Bremenit të mërkurën në gjysmëfinale në Bremen.

Kampioni aktual i Gjermanisë kaloi në epërsi përmes Lewandowskit pas 26-minuta lojë, në një pjesë të parë që prodhoi shumë raste.

Pas një ore lojë, Muller e dyfishoi epërsinë e bavarezëve dhe u mendua se gjërat kishin marrë fund për Bremenin.

Megjithatë, anësori i ekipit kombëtar të Kosovës, Milot Rashica, pati diçka tjetër në mendje.

Kosovari e ktheu Bremenin në lojë me aftësitë e tij të mrekullueshëm brenda dy minutave.

24-vjeçari së pari asistoi për Yuto Osake në minutën e 74-të dhe vetëm një minutë më vonë, ai shënoi një supergol individual duke e barazuar rezultatin në 2:2.

Ky ishte goli i tretë në katër ndeshje në Kupën e Gjermanisë për Rashicën.

Megjithatë, Muller e fitoi një penallti rreth dhjetë minuta para fundit, me Lewandowskin që u tregua i saktë nga pika e bardhë.

Bayern Munich do të përballet me RB Leipzig në finale të Kupës së Gjermanisë. 

(Kosova Sot)