Si krahasohen statistikat e Messit dhe Ronaldos në dhjetë sezonet e fundit

• 30 April 2019 - 09:42

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo e kanë shtuar nga një trofe të ligës këtë sezon. Deri në fund të sezonit, Messi mund ta ketë në dorë edhe tripletën – mirëpo si krahasohen këta të dy gjatë dhjetë vjetëve të fundit?

Mbrëmjen e së shtunës, Lionel Messi nuk e filloi ndeshjen e Barcelonës kundër Levantes nga minuta e parë. Por, duke e ditur se fitorja do t’ia siguronte titullin e 26-të, argjentinasi hyri në lojë në pjesën e dytë dhe e shënoi golin e fitores.

Përveç që ia fitoi titullin e dytë radhazi të La Ligës, ky gol ishte i 598-i në karrierën me klube për Messin. Megjithatë, kjo gjë mbeti në hije pasi që Cristiano Ronaldo e arriti shifrën 600 po atë natë, me golin në barazimin 1:1 kundër Interit, në Derby d’Italia.

Për Ronaldon dhe Juventusin, ky barazim nuk ishte shumë i rëndësishëm, pasi që “Zonja e Vjetër” veçse e kishte siguruar titullin e tetë radhazi të Serisë A, në xhiron paraprake.