Nuk do t'i besoni fitimet e çmendura të Ajaxit në Champions

  • 01 maj 2019 - 17:25
Nuk do t'i besoni fitimet e çmendura të Ajaxit në Champions

Plot 4,1 milionë ndoqën në Holandë, përpara TV, ndeshjen Tottenham-Ajax në Champions League, duke vendosur një rekord të ri dhe thyer atë që kishte vendosur sfida Milan-PSV Eindhoven në Champions disa vite më parë. Por, kjo është vetëm një e dhënë magjike për djemtë e tmerrshëm të Erick Ten Hag. Në fakt, ajo që ka më shumë rëndësi janë përfitimet ekonomike, pasi klubi i "shigjetarëve" në filozifinë e tij ka parrullën "mbill dhe korr".

Kështu, sipas të dhënave të fundit, shifrat që zbulohen në ecurinë e deritanishme në Champions, janë vërtet për të shkulur qimet e kokës.

Deri tani, Ajaxi ka arkëtuar në total 90 milionë euro në Champions. Jo, nuk është shaka. Ja t'i zbërthejmë:

15,25 milionë euro erdhën nga pjesëmarrja në grupe

18,8 mln euro nga renditja e 10 viteve të fundit në Champions

10,8 mln euro vetëm nga faza e grupeve (rezultatet e arritura)

9,5 mln euro kualifikimi në fazën e 1/8-ve

10,5 mln euro çerekfinalja e arritura pasi u eliminua Real Madrid në 1/8-tat

12 mln euro gjysmëfinalja e arritur pasi eliminoi Juventus në çerekfinale

2,5 mln marketpool (e drejta TV dhe reklama)

10,7 mln euro nga biletat e shitura në "Johan Cruijff Arena"

5 fitore jashtë fushe në ecurinë Champions 2018-2019

Totali deri tani: 90 mln euro

Buxheti total vjetor i klubit: 92 mln euro

Image

(Kosova Sot)