Intervista e Kosovare Asllanit me “The Guardian”: 30 mijë njerëz erdhën të festojnë me ne

  • 17 korrik 2019 - 08:33
Intervista e Kosovare Asllanit me “The Guardian”: 30 mijë njerëz erdhën të festojnë me ne

Mesfushorja Kosovare Asllani e dha një intervistë për “The Guardian”, ku diskutoi për mënyrën se si Suedia u “çmend” pas Kupës së Botës së vajzave dhe pse fitorja kundër Anglisë për medalje të bronztë nuk ishte e pakuptimtë.

Kosovare Asllani e Suedisë e ka një mendim plotësisht të ndryshëm me trajnerin e Anglisë, Phill Neville, për ndeshjen për vendin e tretë të Kupës së Botës. Neville e quajti atë ndeshje të pakuptimtë, por bashkëkombësit e Asllanit pajtohen me mesfushoren e tyre. Kur ekipi kombëtar i Suedisë u kthye në shtëpi pas fitores kundër Anglisë, që ua siguroi medaljen e bronztë, ato u pritën nga 30 mijë tifozë në Gothenburg.

“Kjo është një shenjë që kombi është krenar me ne”, thotë Asllani, Mesfushorja e cila i shënoi golat e parë të skuadrës së saj në ndeshjet kundër Kilit dhe Anglisë. Pritja e mrekullueshme erdhi si befasi e veçantë për skuadrën që nuk ishte e vetëdijshme për famën që e kishin fituar në shtëpi për shkak të sukseseve të tyre.

“Është gjithmonë e vështirë ta dish këtë sepse ti je pak a shumë në botën tënde”, thotë Asllani. “Ti vetëm përgatitesh për stërvitjen tjetër, për ndeshjen tjetër. Natyrisht kemi dëgjuar pak se njerëzit janë duke u çmendur në Suedi dhe se po i shikojnë ndeshjet tona në çdo bar të sportit dhe nëpër sheshe dhe e ndienim se i gjithë vendi është prapa nesh. E patëm kryeministrin në dy ndeshjet tona, erdhi edhe princi”.

Mesfushorja Kosovare Asllani e dha një intervistë për “The Guardian”, ku diskutoi për mënyrën se si Suedia u “çmend” pas Kupës së Botës së vajzave dhe pse fitorja kundër Anglisë për medalje të bronztë nuk ishte e pakuptimtë.

Kosovare Asllani e Suedisë e ka një mendim plotësisht të ndryshëm me trajnerin e Anglisë, Phill Neville, për ndeshjen për vendin e tretë të Kupës së Botës. Neville e quajti atë ndeshje të pakuptimtë, por bashkëkombësit e Asllanit pajtohen me mesfushoren e tyre. Kur ekipi kombëtar i Suedisë u kthye në shtëpi pas fitores kundër Anglisë, që ua siguroi medaljen e bronztë, ato u pritën nga 30 mijë tifozë në Gothenburg.

“Kjo është një shenjë që kombi është krenar me ne”, thotë Asllani, Mesfushorja e cila i shënoi golat e parë të skuadrës së saj në ndeshjet kundër Kilit dhe Anglisë. Pritja e mrekullueshme erdhi si befasi e veçantë për skuadrën që nuk ishte e vetëdijshme për famën që e kishin fituar në shtëpi për shkak të sukseseve të tyre.

“Është gjithmonë e vështirë ta dish këtë sepse ti je pak a shumë në botën tënde”, thotë Asllani. “Ti vetëm përgatitesh për stërvitjen tjetër, për ndeshjen tjetër. Natyrisht kemi dëgjuar pak se njerëzit janë duke u çmendur në Suedi dhe se po i shikojnë ndeshjet tona në çdo bar të sportit dhe nëpër sheshe dhe e ndienim se i gjithë vendi është prapa nesh. E patëm kryeministrin në dy ndeshjet tona, erdhi edhe princi”.

Asllani, teknika dhe aftësia e së cilës ishte zemra e sukseseve të vendit të saj, shpreson se medalja e bronztë mund të ketë një katalizator për futbollin në Suedi.

“Mendoj se e kemi frymëzuar gjeneratën e ardhshme në Suedi – jo vetëm vajzat, por edhe djemtë. Para kësaj Kupe së Botës, unë e dija se do të ishte turneu më i madh. Kur vjen fjala te marketingu dhe gjithçka, kjo është historike”.

“Mendoj se e kemi arritur një audiencë plotësisht të re në Suedi. Me të vërtetë ndiej se e gjithë Suedia është prapa nesh. Dua të them, dy milionë e gjysmë njerëz e përcollën gjysmëfinalen tonë dhe ne i kemi vetëm nëntë apo dhjetë milionë njerëz në Suedi – ky është një numër i madh për futbollin e vajzave”.

Asllani është përfaqësuesja kryesore për komunitetin e emigrantëve në Suedi për shkak të prindërve të saj kosovarë. Ajo ka luajtur dy herë në Lojërat Olimpike (Londër 2013 dhe Rio 2016).

Image

 

(Kosova Sot Online)