Top 20 stadiumet më të mëdha në botë, Camp Nou i treti

  • 20 gusht 2019 - 21:41
Top 20 stadiumet më të mëdha në botë, Camp Nou i treti

Ju mund të habiteni kur do ta mësoni se stadiumi më i madh në botë është ‘Rungrado 1st of May Stadium’ i Koresë së Veriut, i njohur ndryshe si Stadiumi i Ditës së Majit.

Zyrtarët e Koresë së Veriut pretendojnë se stadiumi gjoja ka një kapacitet prej 150,000 njerëz, por kapaciteti i tij i vërtetë është nën 114,000.

Edhe kështu, është akoma stadiumi më i madh në botë nga disa mijëra shikues më shumë se të tjerët. 

Stadiume të tjera të mëdha janë Melbourne Cricket Ground në Australi, i ndjekur nga shtëpia e Barcelonës, Camp Nou, shkruan Goal.com.

FNB Stadiumi i Afrikës së Jugut, i cili organizoi disa ndeshje në Kupën e Botës 2010, përfshirë edhe atë finale, bën pjesë në top 10, i pasuar nga Rose Boël në Kaliforni dhe Ëembley Stadium i Londrës.

Në top 20 bëjnë pjesë edhe stadiume të Evropës si Signal Iduna Park, Stade de France, Santiago Bernabeu, Luzhniki Stadium dhe San Siro.

Image

(Kosova Sot Online)