Mourinho, Allegri apo Raul? Tifozët duan “Special One” në vend të Zidanes

  • 20 shtator 2019 - 11:33
Mourinho, Allegri apo Raul? Tifozët duan “Special One” në vend të Zidanes

Rezultatet jo fort premtuese në ndeshjet e para të La Ligas e sidomos disfata 3-0 ndaj PSG-së në Champions, i kanë lëkundur pozitat e trajnerit Zinedine Zidane në krye të Real Madridit.

Për këtë arsye kanë nisur të përmendet emra si alternativa për zëvendësimin e francezit. Lista me kandidatët e mundshëm nuk është e gjatë e në raste të tilla, kur presidenti Perez ka vendosur ta shkarkojë trajnerin, ose ka hedhur sytë nga Castilla, ose ka afruar një teknik që nuk ka qenë i impenjuar.

Mundësitë më të mirë në këtë periudhë janë Raúl, që drejton Castillan, si dhe Mourinho dhe Allegri, dy nga trajnerët dhe CV-të më prestigjioze që janë pa ekip.

Morinho është kandidati kryesor dhe ishte një hap larg vitin e kaluar. Trajneri Portugez është ende pa ekip dhe rikthimi i tij do të ishte një goditje e madhe për Madridin. Porugezi e njeh shumë mirë ambientin dhe falë autoritetit të tij mund të jetë i duhuri për të vijuar me revolucionin në skuadër.

Ish-trajneri i Juves. Massimiliano Allegri, ka qenë objektiv i presidentit Perez në vitin 2018. Pas largimit të Zidane në maj 2018, Allegri, së bashku me Conten dhe Pochettinon, ishte një nga kandidatët kryesorë për stolin e skuadrës “merengues”, pozicion që iu besua Lopeteguit në atë kohë. Italiani u njoh me interesin e Realit, por në atë kohë qëllimi i tij ishte të përmbushte kontratën me Juventus.

Raúl,  kapiteni mitik i “Los Blancos”, i ngjan formulës “Zidane”. Ndryshimi brenda shtëpisë është opsioni që Madridi e përdori për të zëvendësuar Benítezin dhe doli të ishte një sukses, me Zidane që vinte nga Castilla. Perez e përsëriti me Solarin vitin e kaluar dhe tani me Raul mund ta tentojë përsëri.

Përtej gjykimit të presidentit Perez, ka dhe një preferencë nga ana e tifozëve. Nga sondazhi i organizuar nga “Marca”, 45% të votuesve preferojnë Mourinhon, 22% Raul Gonzalesin dhe 21% Allegrin. Përqindja e mbetur (12%) dëshiron një trajner tjetër.

(Kosova Sot Online)