Juventusi ishte takuar me Benfican dhe Jorge Mendesin për Joao Felix

  • 20 shtator 2019 - 20:44
Juventusi ishte takuar me Benfican dhe Jorge Mendesin për Joao Felix

Joao Felix me të kaluar te Atletico Madridi është shfaqur si një nga yjet më të mëdha të rinj. 

Pasi shkëlqeu me Benfica sezonin e kaluar, sulmuesi adoleshent shpejt u bë i njohur, duke arritur lartësinë e Kylian Mbappe të PSG.

Prandaj, nuk ishte për tu habitur që sulmuesi po kërkohej nga klubet më të mëdha të Evropës gjatë verës, me klube si Juventus, Real Madrid, Atletico Madrid dhe Manchester City, të gjithë të interesuar për nënshkrimin e portugezit. 

Në shkurt të këtij viti, presidenti i Benficas, Luis Felipe Vieira dhe super agjenti Jorge Mendes erdhën në Evropë për të diskutuar për një marrëveshje me klubet më të mëdha.

Prioriteti, megjithatë, ishte një takim me Juventusin.

Dyshja për herë të parë udhëtuan për në Itali ku u takuan me drejtorin sportiv Bianconeri, Fabio Paratici.

Sidoqoftë, Juventus vendosi që pasi kaloi shifrën e 100 milionë eurove për Cristiano Ronaldom vetëm një vit më parë, një investimi tjetër madhor ishte i rrëzikshëm.

Juventus i qëndroi besnik kësaj, duke nënshkruar vetëm me Matthijs de Ligt nga Ajax gjatë verës.

Lojtari pastaj zgjodhi të shkojë të Atletico Madrid. 

(Kosova Sot Online)