Gjilani me dy skuadra në krye të Superligës, falë fitores së Dritës ndaj Ballkanit

• 20 October 2019 - 15:55

Drita e ka mundur 2:0 Ballkanin në një duel të tensionuar për kreun e Ipko Superligës, ndërkohë që Prishtina e mposhti Ferizajn për t’u kthyer te fitorja pas dy ndeshjeve.

Izair Emini dhe Gilberto Fortunato shënuan nga një herë secili në pjesën e parë, për fitore e Dritës të dielën në stadiumin Selami Osmani në Gjilan.

Kjo fitore nënkupton se Gjilani përfaqësohet momentalisht me dy skuadra në kreun e Superligës, pasi Drita dhe Gjilani grumbullojnë nga 21 pikë në pozitat një dhe dy, përkatësisht.

Ballkani dhe Llapi ngelin prapa tyre me nga 20 pikë secila.

Drita e fitoi takimin qysh në pjesën e parë. Emini shënoi për epërsinë e parë në takim pas vetëm pesë minutave lojë, para se Fortunato ta dyfishonte epërsinë në minutën e 24-të.

Ballkani ishte i pafuqishëm të shënojë dhe iu vështirësuan gjërat në pjesën e dytë, kur  Edmon Turku u përjashtua me karton të kuq për një ndërhyrje të ashpër dhe pas tij edhe trajneri Ismet Munishi.

Ndërkohë, në ndeshjen e fundit të javës së 10-të, po ashtu të zhvilluar sot, Prishtina e mundi Ferizaj 2:0 në udhëtim, duke e rigjetur rrugën e fitores pas një humbjeje dhe një barazimi në dy javët e kaluara.

Meriton Korenica në minutën e 23-të dhe Ahmed Januzi në të 86-të realizuan për fitoren e pestë të bardhekaltërve këtë sezon në ligë.

Klubi nga kryeqyteti tani grumbullon 17 pikë në pozitën e pestë, katër më pak se liderët Drita dhe Gjilani.

Ferizaj, ndërkohë, ngel në pozitën e nëntë, që dërgon një rang më poshtë, Ligën e Parë.