Çeki – Kosovë: Beteja për ëndrrën e kualifikimit në EURO 2020

  • 14 nëntor 2019 - 08:29
Çeki – Kosovë: Beteja për ëndrrën e kualifikimit në EURO 2020

Pas një rrugëtimi mbresëlënës të deritanishëm drejt kualifikimit në Kampionatin Evropian, Kosova sonte kërkon ta mbajë gjallë ëndrrën, përderisa Çekia synon ta bëjë atë realitet.

Çekia e pret sonte Kombëtaren e Kosovës në stadiumin Doosan Arena, në Pilsen, në orën 20:4 për ndeshjen e parafundit në kuadër të Grupit A kualifikues për EURO 2020.

Çekët do të jenë përgatitur për të festuar në Doosan Arena, pasi që, me fitore kundër Kosovës, ata e sigurojnë kualifikimin në Evropian.

Megjithatë, Kosova e Bernard Challandes – që e kishte mposhtur Çekinë me rezultat 2:1 në ndeshjen e parë në Prishtinë – e ka qëllim të ia prish festën çekëve, pasi që edhe vet e kërkon kualifikimin në EURO 2020, për të cilin mund të vazhdojë të luftojë nëse merr fitore ose barazim në Pilsen.

Mirëpo, trajneri Challandes nuk e ndien presionin për të fituar në këtë ndeshje, përkundër që e pranon se djemtë e tij mund ta arrijnë kualifikimin nëse bëjmë një lojë të përsosur.

“Mendoj se ne e dimë ekzakt se kush jemi, se kush është Çekia. Gjatë shortit, ne e dinim se e para dhe ekipi më i fortë ishte Anglia, pastaj e dyta Çekia, e treta Bullgaria dhe i katërti Mali i Zi, kurse Kosova ishte e fundit. Ne nuk ndihemi në presion, e vlerësojmë faktin se kemi arritur deri këtu”, ka thënë Challandes.

“E dimë se na pret një lojë ngazëlluese. Kjo është një situatë e mrekullueshme për ne. Ne e kemi një mundësi dhe mund ta arrijmë kualifikimin, por duhet ta bëjmë një lojë perfekte, një lojë të jashtëzakonshme ndaj një kundërshtari mjaft të fuqishëm”.

E në anën tjetër, trajneri i Çekisë, Jaroslav Silhavy, është shprehur më i bindur për fitore, duke insistuar se skuadra e tij nuk e pranon humbjen.

“Ne e kishim filluar mirë ndeshjen në Prishtinë, por i bëmë disa gabime që na kushtuan. Tani nuk duam t’i bëjmë ato gabime për herë të dytë dhe shpresojmë të mos ndodhin sërish nesër. Ne sigurisht që nuk e pranojmë që mund të humbasim”, tha Silhavy.

Skuadrës së Kosovës i mungojnë tre lojtarë të rëndësishëm, si Arbër Zeneli, Herolind Shala dhe Vedat Muriqi, ndërsa edhe skuadrës së Çekisë i mungon një yll – Patrik Schik.

Dy Kombëtaret po luftojnë për vendin e dytë në Grupin A, përderisa Anglia synon të shpallet fituese e grupit. Dy vendet e para në secilin grup e sigurojnë nga një vend në Evropian.

Kosova mund të ëndërrojë për EURO 2020 edhe nëse pëson disfatë sonte në Çeki, pasi që e ka një vend të siguruar në play-offs për kualifikim në Evropian.

Play-offs do të zhvillohen përmes gjysmëfinaleve dhe një finale. Kosova do të përballet në gjysmëfinale me Maqedoninë e Veriut, që luan si vendase. Nëse fiton, në finale e pret Gjeorgjia ose Bjellorusia. 

(Kosova Sot Online)