Conte: Interi meritoi më shumë në Ligën e Kampionëve, me Barcelonën krijuam shumë

  • 11 dhjetor 2019 - 08:35
Conte: Interi meritoi më shumë në Ligën e Kampionëve, me Barcelonën krijuam shumë

Antonio Conte ka thënë pas ndeshjes se Interi meritoi më shumë nga sezoni i Ligës së Kampionëve, ndërsa nga ndeshja me Barcelonën shtoi se ekipi krijoi shanse, por i mungoi të qenit klinik.

Nerazzurrët u desh të mposhtin Barcelonën, ëose të paktën të përputhen me rezultatin e Borussia Dortmundit kundër Slavia Pragës, por u mundën 2-1 në shtëpi dhe zbritën në Ligën e Evropës. Kjo është hera e parë në historinë e Interit që ata eliminohen nga faza grupore e Ligës së Kampionëve për dy sezone me radhë.

“Ne kishim shanse për të fituar ndeshjen, i krijuam ato mundësi, por na mungoi të qenit klinik për t’i konvertuar ato”, ka thënë fillimisht Conte për Sky Sport Italia.“Nuk kam asnjë ankesë për të bërë, pasi lojtarët e mi dhanë gjithçka. Thjesht na mungoi një gol dhe përkundrazi pranuam në anën tjetër për 1-2, gjë që na vrau me të vërtetë”.

“Goli i Ansu Fatit është i dhimbshëm, pasi na vrau në çdo mënyrë. Ne po shtynim, duke krijuar shanse të shënonim dhe të shkonim në epërsi 2-1. Është zhgënjyese mbi të gjitha për lojtarët, pasi ata po i japin të gjitha në një periudhë të vështirë”.“Unë gjithashtu u zhgënjeva për tifozët në San Siro, pasi ata na shtynë që nga fillimi deri në fund dhe krijuan një atmosferë të mrekullueshme. Duhej të kishte përfunduar ndryshe”.

“Duke parë grupin dhe shfaqjet tona të përgjithshme, mendoj se kemi merituar më shumë. Sidoqoftë, kur nuk dilni nga ana tjetër, ju duhet të rrokullisni mëngët dhe të ndihmoni që këta të rritur të rriten. E gjithë kjo është përvojë e vlefshme”.“Ne duhet të kthehemi në këmbë në tokë dhe të fillojmë përsëri të ecim”.

Conte u pyet nëse ky eliminim do të lejonte Interin të përqendrohej më shumë në garën e Scudettos, duke parë pasi ato janë në krye të tabelës në Serie A.“Ne donim të vazhdonim në Ligën e Kampionëve dhe ndjemë se e merituam atë. Ka zhgënjim nga të gjithë tani, por siç u thashë atyre, duhet të ngremë përsëri kokën”.

“Ekipi po bën gjëra të mrekullueshme në një periudhë të vështirë. Kemi dy ndeshje para pushimit të Krishtlindjeve dhe shpresojmë se mund të rikuperojmë disa lojtarë nga dëmtimi. Në këtë situatë emergjente, ata bënë aq mirë për të mbuluar boshllëqet”.

“Pashë shumë zhgënjim në sytë e tyre dhe isha i trishtuar për këtë”, përfundoi italiani. 

(Kosova Sot Online )