Presidenti i Barcelonës thotë se klubi i ka ndalë përpjekjet për ta blerë Lautaron

  • A.P /
  • 13 korrik 2020 - 12:58
Presidenti i Barcelonës thotë se klubi i ka ndalë përpjekjet për ta blerë Lautaron

Të martën e kaluar skadoi afati për klubet e mëdha evropiane për të paguar klauzolën e largimit të Lautaro Martinezit nga Interi.

Tani e vetmja mënyrë për ta blerë argjentinasit është nëpërmjet bisedimeve me klubin zikaltër. Edhe presidenti i Barcelonës, Josep Maria Bartomeu, e pranon se bisedimet janë në ndërprerë.

“Disa javë më parë kemi folur me Interin rreth Lautaros, por për momentin gjithçka është ndalur. Jemi në një fazë studimi të situatës.”

Numri 1 i klubit “blaugrana” e merr me shumë qetësi merkato.

“Afati i ardhshëm kalimtar do të jetë e veçantë. Klubet e mëdha do të jenë të kufizuara në shpenzime për shkak të problemeve ekonomike si rrjedhojë e COVID-19, por ne do të jemi, si gjithmonë, protagonistë.”

Në Spanjë janë të sigurt për transferimin e Lautaros në Spanjë në fund të korrikut apo në fillim të gushtit në bazë të një marrëveshjeje të arritur me futbollistin (60 milionë euro për 5 vitet e ardhshme). Mirëpo nga Italia këmbëngulin që Conte do të hiqte dore nga argjentinasi vetëm nëse ofrohen 90 milionë euro “cash” dhe kartoni i ndonjë futbollisti aktual të Barcelonës.

Rreth mundësisë se blerjes së Neymarit nga PSG, Bartomeu shpjegoi:

“Nuk besoj që PSG do të vendosë në merkato ndonjë lojtar. Neymar është futbollist i PSG-së.”(Kosova Sot Online)