Top 50 klubet më të mira aktualisht në botë

  • S.A /
  • 08 gusht 2020 - 15:30
Top 50 klubet më të mira aktualisht në botë

Manchester City ka fituar garën e ashpër me klube si Liverpooli dhe Bayern Munich për t’u klasifikuar si skuadra më e mirë aktuale në botë.

Skuadra që drejtohet nga Pep Guardiola dështuan të mbronin titullin e Ligës Premier nga Liverpooli, mirëpo ende janë në garë për Ligën e Kampionëve.Citizens eliminuan Real Madridin në 1/8 e finales, duke kaluar kështu në çerekfinale të garës më të madhe për klube në Evropë.

FiveThirty Eight ka publikuar listën me 50 klubet më të mira në botë, derisa pas Cityt vije Bayern Munich dhe Liverpooli.

Më poshtë keni listën e plotë:

50# Osasuna (La Liga)

49# Watford (Liga Premier/Championship)

48# Lille (Ligue 1)

47# Burnley (Liga Premier)

46# Sheffield United (Liga Premier)

45# Lazio (Serie A)

44# Eintracht Frankfurt (Bundesliga)

43# Real Betis (La Liga)

42# Shakhtar Donetsk (Superliga e Ukrainës)

41# Benfica (Primeira Liga)

40# Lyon (Ligue 1)

39# Leganes (La Liga)

38# Everton (Liga Premier)

37# Wolfsburg (Bundesliga)

36# Flamengo (Brasileirao)

35# Hoffenheim (Bundesliga)

34# Olympiacos (Super League)

33# Southampton (Liga Premier)

32# Granada (La Liga)

31# Porto (Primeira Liga)

30# Roma (Serie A)

29# Arsenal (Liga Premier)

28# Tottenham Hotspur (Liga Premier)

27# Ajax (Eredivisie)

26# Getafe (La Liga)

25# Villarreal (La Liga)

24# Real Sociedad (La Liga)

23# Napoli (Serie A)

22# Zenit Saint Petersburg (Superliga e Rusisë)

21# Borussia Monchengladbach (Bundesliga)

20# Bayer Leverkusen (Bundesliga)

19# Juventus (Serie A)

18# AC Milan (Serie A)

17# Leicester City (Liga Premier)

16# RB Salzburg (Austrian Bundesliga)

15# Wolverhampton Wanderers (Liga Premier)

14# Inter Milan (Serie A)

13# Sevilla (La Liga)

12# Atalanta (Serie A)

11# Borussia Dortmund (Bundesliga)

10# Atletico Madrid (La Liga)

9# RB Leipzig (Bundesliga)

8# Chelsea (Liga Premier)

7# Manchester United (Liga Premier)

6# Real Madrid (La Liga)

5# Paris Saint-Germain (Ligue 1)

4# Barcelona (La Liga)

3# Liverpool (Liga Premier)

2# Bayern Munich (Bundesliga)

1# Manchester City (Liga Premier)

(Kosova Sot Online )