Spektakël në Londër, fiton Chelsea – kualifikimi në Champions në dorë të Liverpoolit

• 18 May 2021 - 23:30

Chelsea ka fituar me rezultat 2-1 në Stamford Bridge sonte kundër Leicesterit duke bërë një hap të madh për kualifikim në Ligën e Kampionëve nëse dështon të fiton kundër Manchester City në finale të kësaj gare. Të tre golat u shënuan në pjesën e parë

Chelsea ka fituar derbin e xhiros së 37-të të Premier Ligës së Anglisë kundër Leicesterit për të bërë një hap gjigant drejt kualifikimit edhe nga liga për në Ligën e Kampionëve.

Të dy këto skuadra janë duke luftuar për një vend në Champions derisa në garë vazhdon të jetë edhe Liverpool që ka për momentin vetëm tri pikë më pak se Leicester por që duhet ta përmirësojë golëdallimin për të kaluar në vendin e katër.

Pjesa e parë e kësaj ndeshje përfundojë e barabartë me rezultat 0-0 edhe pse gol për Chelsea u shënua në minutën e 35-të ku shënoi Werner.

Megjithatë, ai u anulua pas rishikimit në VAR ku Werner preku topin me dorë.

Në pjesën e dytë u shënuan tre gola.

Fillimisht ishte Rudiger që shënoi në minutën e 47-të pasi u gjetë më se miri duke kaluar Blutë në epërsi.