Njihuni me veturën e shoferit kosovar që për 2.13 sekonda kap shpejtësinë 200 km/h

  • G.G /
  • 16 December 2021 - 13:38
Njihuni me veturën e shoferit kosovar që për 2.13 sekonda kap shpejtësinë 200 km/h

Shoferi nga Shqipëria, i quajtur Vis Kosova, posedon një veturë Nissan GT-R, që për 2.13 sekonda kap shpejtësinë 200 kilometra në orë.

Nissan GT-R është një makinë sportive me performancë të lartë dhe është një model që u zbulua nga Nissan në vitin 2007.

Është pasardhësi i Skyline GT-R, një variant i performancës së lartë të Nissan Skyline. Edhe pse kjo makinë ishte modeli i gjeneratës së gjashtë që mbante emrin GT-R, modeli nuk është më pjesë e linjës së modeleve Nissan Skyline pasi ky emër tani është i rezervuar për automjetet luksoze-sportive të Nissan GT-R ndan platformën Nissan FM me makinën luksoze të veçantë Nissan Skyline dhe makinën sportive Nissan Z.
Ndërkaq një shofer shqiptar, i quajtur Vis Kosova, posedon një Nissan GT-R, i cili zhvillon edhe gara me të në ‘drag race’.

Në një provë të fundit në Greqi, vetura e Kosovës, ka arritur që për 5,195 sekonda të përshkruaj një rrugë 201,7 metra.

Shpejtësia që kap kjo veturë është e hatshme, pasi që posedon 2 mijë e 500 kuaj fuqi. Në bazë të dëshmive të shoferit vetura shpejtësinë 0 deri 100 kilometra në orë e kap për 1.94 sekonda, ndërsa shpejtësinë 100 deri 200 kilometra në orë e kap për 2.13 sekonda.

Më poshtë keni video dhe fotografi të veturës, ku shihet edhe fuqia e shpejtësia që ka ky Nissa GT-R.

(Kosova Sot Online)