Liverpooli përdori një formacion të ri 4-4-2 ndaj Rangers, ky mund të jetë sekreti për të ndryshuar sezonin e tyre

  • S.A /
  • 05 October 2022 - 14:40
Liverpooli përdori një formacion të ri 4-4-2 ndaj Rangers, ky mund të jetë sekreti për të ndryshuar sezonin e tyre

Ishte një strategji e guximshme, por Jurgen Klopp vendosi të largohej nga formacioni i tij i përhershëm 4-3-3 gjatë ndeshjes së Liverpoolit në Ligën e Kampionëve kundër Rangers dhe ky ‘rrezik’ i tij funksionoi mirë.

Për vite, sistemi i dashur 4-3-3 ka sjellë kaq shumë sukses në Anfield. Treshja e parë e sulmit: Mane, Firmino dhe Mohamed Salah dhanë titullin e tyre të parë në ligë në 30 vjet; për të mos përmendur çmimin më të madh të Evropës, trofeun e Ligës së Kampionëve.

Por, pas një fillimi jashtëzakonisht letargjik të sezonit 2022/23, duket se barazimi 3-3 i së shtunës kundër Brighton ishte pika e fundit për Klopp, i cili pranoi se ata ishin “kudo” dhe “jo bindës” gjatë lojës së fundjavës së kaluar.

Pas rezultatit ndaj Brighton pasoi një takim i Klopp me asistentin Pep Lijnders. Klopp vendosi se ishte koha për të ndryshuar gjërat dhe për të provuar një formacion të ri për ndeshjen e së martës në Grupin A – një formacion ‘bazë’ 4-4-2 që dukej më shumë si një 4-2-3-1 dhe 4-2-4 nganjëherë.

Ky rreshtim i dha frymë të re Redsave, veçanërisht duke shkuar përpara. Darwin Nunez ishte pika qendrore në sulm dhe megjithëse ai nuk hyri në listën e shënuesve kundër Rangers, lëvizja e tij dhe loja e lidhjes ishin mbresëlënëse. Mohamed Salah, i cili ka shënuar vetëm dy gola në ligë këtë sezon, gjithashtu dukej më shumë i rehatshëm në formacionin e ri dhe iu dha më shumë liri për të bredhur në zonat sulmuese. 

Klopp gjithashtu vendosi të heqë Fabinhon nga formacioni i tij titullar pas një ecurie të dobët të formës, në vend të kësaj zgjodhi dyshen e ekuilibruar të Jordan Henderson dhe Thiago për të mbrojtur atë që ka qenë një katërshe e dobët.

Pas lojës, Klopp pranoi se skuadra kishte vetëm seancën stërvitore të së hënës për të punuar në sistemin e ri, por ndryshimi ishte i qartë. Bilanci, struktura dhe një pikë qendrore përpara.

“Ishte një paraqitje shumë e mirë në mbrojtje në një strukturë të re. “Në sulm, ne krijuam shumë. Me pëlqeu shumë”, tha fillimisht Klopp pas ndeshjes.

“Mënyra se si djemtë lëvizën së bashku në fillim ishte jashtëzakonisht e mirë për vetëm një seancë duke punuar në të. Ne kurrë nuk e bëmë atë më parë, ne bëmë një seancë dhe kjo ishte me intensitet të ulët sepse luajtëm vetëm kohët e fundit”. “Thjesht e shihni se sa sulmues i mirë është Darëini për të qenë vazhdimisht në këto situata. Unë mendoj se të gjithë e panë se kjo (ai të shënoj gola) do të ndodhë”.

“Ky (ndryshimi taktik) në fakt nuk kishte të bënte me lojën. Kishte të bënte pak me lojën, por jo shumë. Ishte për ne”.

“Ne donim të mbronim ndryshe nga ajo që bëjmë zakonisht. Nëse na shihni prej disa vitesh, nëse dikush na kritikonte për mbrojtjen, më shumë njerëz flisnin për linjën e lartë”, përfundoi gjermani. 

(Kosova Sot Online )