Holanda e mobilizuar për fitore kundër nikoqirit Katarit në ndeshjen e fundit në Grupin A, dalin formacionet

  • S.A /
  • 29 November 2022 - 15:22
Holanda e mobilizuar për fitore kundër nikoqirit Katarit në ndeshjen e fundit në Grupin A, dalin formacionet

Në program e sontë të Botërorit  është Holanda – Katar,    ndeshja e fundit që do të zhvillohet në Grupin A. Pavarësisht barazimit kundër Ekuadorit në ndeshjen e dytë, holandezët vazhdojnë të jenë në vendin e parë, transmeton "Kosova Sot Online".

Katari, në anën tjetër ka humbur në dy ndeshjet e tyre të para dhe është bërë skuadra e parë që është eliminuar nga gara. Por, ajo çfarë konsiderohet befasi për shumicën është rezultati i tyre kundër Ekuadorit, që ishte parë se si Holanda i dominoi kundërshtarët e tyre jug-amerikan. Ata do të duhet që të bëjnë një ndeshje të mirë kundër Katarit për ta siguruar kualifikimin. Historia favorizon holandezët (që kanë rekord 100 për qind të fitoreve) kundër kundërshtarëve aziatik, por a do të mund të ruhen nga një skuadër që nuk rrezikon asgjë dhe kështu të largohen nga 1/8 e finales?

Është nënvlerësim të thuhet se skuadra e Katarit është e zhgënjyer nga eliminimi i hershëm. Ata janë nikoqirët e parë pas Afrikës së Jugut që nuk kanë arritur ta kalojnë fazën e grupeve. Megjithatë, ata do të shpresojnë t’i imitojnë nikoqirët e 2010 dhe të fitojnë kundër Kombëtares gjigante të Europës duke lënë gjurmë të mëdha në këtë Botëror. Klaassen, Gakp dhe Memphisjanë treshja sulmuese e Holandës për ndeshjen e sotme.

Holanda:

Confirmed Netherlands XI: Noppert, Dumfries, Blind, Timber, Ake, Van Dijk, De Jong, De Roon, Klaassen, Gakpo, Memphis Memphis back in the XI

Image

Katari

(Kosova Sot Online )