Dalin pamjet/ Uragani i fortë godet ishujt britanikë, frikë në Evropë. Ja çfarë po ndodh - TV - Kosova Sot
Dalin pamjet/ Uragani i fortë godet ishujt britanikë, frikë në Evropë. Ja çfarë po ndodh

Dalin pamjet/ Uragani i fortë godet ishujt britanikë, frikë në Evropë. Ja çfarë po ndodh

Frikë, pasiguri dhe se paku 200 mije shtepi pa energji elektrike. Keto jane pasojat e pare nga uragani ‘Ofelia’ i cili ka goditur ishujt britanikë. Peme neper rruge, njerez te alarmuar, dalle te fuqishme deri ne 10 meter lartesi ne det dhe kjo duket vetem fillimi.

Mediat britanike raportojne per masat e para qe po merren, nderkohe qe mesohet se fluturimet janë ndaluar dhe autoritet kanë paralajmëruar se qytetarët mund të jenë në rrezik për jetën.

Ofeia vjen pikërisht në 30 vjetorin e Stuhisë së Madhe të vitit 1987, që vrau 18 njerëz.
Irlanda mbylli shkollat dhe rreth 130 fluturime në aeroportin e Dublinit u anuluan.

2

Këshilla e autoriteteve është: qëndroni në ambiente të mbyllura deri sa të kalojë stuhia. Nëse ajo ju kap në punë, në shtëpi ose diku tjeter, qëndroni në ambiente të mbyllura.
‘Kontrolloni fqinjët dhe të afërmit. Mbani në mend se stuhia po vjen në rrugën tuaj dhe ky është një alarm kombëtar i kuq. Kjo është një stuhi shumë e rrezikshme. Hera e fundit qe kishte nje stuhi te tille u shenuan te pakten 11 viktima.

36791011

(Kosova Sot)

4 orë e 19 minuta më parë
18/12/18