- TV - Kosova Sot
Momenti kur ballkoni rrëzohet në bursën e Xhakartës  (Foto/Video)

Momenti kur ballkoni rrëzohet në bursën e Xhakartës (Foto/Video)

Pamjet dramatike tregojnë momentin kur një ballkon u rrëzua në bursën indoneziane sot, pasi një grup i madh studentësh po merrnin pjesë në një turne.

Videoja, CCTV tregon njerëzit që zhyten në hollin, e më poshtë së bashku me një kaskadë qelqi, metali dhe rrënoja, ndërsa struktura i dha rrugën.

Shumë prej tyre janë kuptuar të kenë qenë studentë universitar nga Palembang në Sumatra. Disa njerëz të tjerë po ecnin nën këmbësoren ndërsa u rrëzua brenda ndërtesës në Xhakarta.

Zyrtarët thonë se 80 vetë janë plagosur nga rrëzimi i saj. Fotografitë tregojnë pllaka të mëdha të betonit në terren dhe viktimat që trajtohen në vendngjarje.

Ndërtesa e lartë, e ndërtuar në fund të viteve 1990, është pjesë e një kompleksi dy kulla, gjithashtu zyra strehimi të Bankës Botërore dhe Korporatës Financiare Ndërkombëtare, transmeton gazeta "Kosova sot Online".

Ajo ishte objektivi i një bombardimi të makinave nga militantët islamikë në shtator të vitit 2000. Policia përjashtoi një bombë si një shkak të kolapsit dhe e përshkroi incidentin si një aksident.

 

Image
Image

Nuk kishte asnjë shpjegim të menjëhershëm për kolapsin. Videoja tregoi disa njerëz të shtrirë në tokë ose duke u kryer jashtë ndërtesës.

Imazhet që transmetoheshin në televizion dhe qarkullonin në mediat sociale tregonin një strukturë prej betoni dhe metali që kishte shembur rreth një kafeneje Starbucks pranë hyrjes në hollin e ndërtesës me dritare blu të ngjyrosura.

Një zëdhënës i Spitalit Siloam të Xhakartës kishte thënë më herët se mori 28 njerëz nga kulla, dhe serioziteti i lëndimeve ishte ende duke u vlerësuar. Megjithatë, numri i atyre që tashmë njihen të plagosur, është rritur.

Image
Image

Policia e Xhakartës tha se nuk kishte njoftime për vdekje. Një zëdhënës i tha Metro TV: "Ende po hetojmë çështjen, por tani për tani përparësitë tona janë viktima.", përcjell "Kosova Sot Online"

Pamjet televizive të lajmeve treguan njerëz të panikuar dhe duke bërtitur, pasi zyrtarët u përpoqën të evakuonin zonën midis grumbujve të mbeturinave.

Një gazetar nga Metro TV, i cili ishte në ndërtesë për të mbuluar tregun e aksioneve, tha se incidenti ndodhi pak pas orës lokale të ditës (ora 5 në Mbretërinë e Bashkuar).

Image
Image
Image
ImageStandardet e sigurisë shpesh zbatohen lirshëm në Indonezi. Vitin e kaluar, një zjarr që shqyeu një fabrikë fishekzjarre në periferi të Xhakartës vrau rreth 50 vetë në një nga aksidentet më të rënda industriale në vend. Një hetim policor zbuloi shkelje të shumta të sigurisë.
 
(Kosova Sot)
 

18 orë e 47 minuta më parë
21/02/19