Pamje dramatike të shembjes së urës në Gjenovë

  • 28 qershor 2019 - 16:39
Pamje dramatike të shembjes së urës në Gjenovë

Ekspertët e shembjes sot kanë hedhur në erë dy kullat e mbetura të një ure në autostradën në Gjenovë të Italisë që u shembën vitin e kaluar, duke vrarë 43 persona.

Mijëra njerëz u evakuuan përpara shpërthimeve për të shembur dy kullat e mëdha që përbëheshin prej rreth 4 mijë e 500 ton betoni dhe çeliku.

Ekspertët vendosën një sërë shpërthimesh të kontrolluara që në më pak se një minutë rrëzuan kullat e betonit gati 300 metra të gjatë që mbështetën strukturën e viteve 1960, të njohura si Ura Morandi për projektuesin e saj, inxhinier i famshëm Riccardo Morandi.

Kolapsi i saj është bërë objekt i një hetimi penal, si dhe një simbol i dështimit të Italisë për të ruajtur infrastrukturën e saj të plakjes dhe për mangësitë në mënyrën se si ka privatizuar rrugët.

(Kosova Sot Online)