Merr fund kriza e marrëdhënies së Elvana Gjatës me Ervin Matën, çifti drejt zyrtarizimit të lidhjes

  • 19 maj 2019 - 11:01
Merr fund kriza e marrëdhënies së Elvana Gjatës me Ervin Matën, çifti drejt zyrtarizimit të lidhjes

Ky 14 Shkurt nuk ishte “mjaltë” për protagonisten e filmit “Dy gisht mjaltë”, ku Elvana Gjata u dashurua dhe u martua me personazhin që quhej Ervin, emri i të fejuarit të saj, Ervin Mata. Vrasja në Bllok tronditi jo pak opinionin publik, ngjarje kjo që u komentua edhe më shumë pas përfshirjes së këngëtares dhe zbulimit të të fejuarit të saj sekret.

Një javë pas ditës së Shën Valentinit, Elvana u pa se nuk e mbante më unazën prej diamanti që Mata i dhuroi para një koncerti që ajo mbajti në Prishtinë. Në po të njëjtin qytet, ajo vendosi të rikthehej për dhjetëvjetorin e Pavarësisë së Kosovës, ku u vu re që në dorën e saj mungonte unaza e shumëpërfolur.

Ky lajm u pasua se Elvana ishte në krizë me partnerin, në arrati pas ngjarjes, madje u tha se ata ishin ndarë. Të shumtë ishin personat që kërkonin të dinin për vazhdimin e lidhjes mes Ervin Matës dhe Elvana Gjatës, dhe këngëtarja e dha vetë lajmin, sidomos pasi hoqi nga gishti unazën e fejesës. Por para dy ditësh, Elvana, në një farë mënyre, u dha fund aludimeve, duke postuar një foto në rrjetin e saj social “Instagram”, ku fokusi vihej në unazën me gurë diamanti.

Ky u interpretua si një konfirmim nga ana e Elvanës se dashuria dhe lidhja me Ervinin ende nuk ka përfunduar. E ky ndryshim vjen gati dy muaj nga lirimi i Ervin Matës nga Gjykata e Tiranës në fillim të muajit mars. 32-vjeçari u lirua dy ditë pasi u dorëzua në Policinë e Tiranës, pasi Gjykata dha masën e detyrimit për t’u paraqitur dy herë në muaj në Prokurori.

E, mesa duket, pas lënies në gjendje të lirë, ka arritur të sqarojë edhe marrëdhënien me Elvanën, duke e vazhduar fejesën aty ku e kishin lënë. Kujtojmë që pas ngjarjes së rëndë dhe krizës në jetën personale, Elvana u rikthye me klipin “Tavolina e mërzisë”, tekstin e së cilës fansat e përkthyen sikur i këndonte periudhës së errët që po kalonte në jetën sentimentale. Në shkurt, kur doli lajmi i ndarjes, Mata kërkohej nga Policia, ndërkohë që u vu re detaji që kishte hequr unazën e fejesës.

Në lidhje me unazën, Elvana dha një intervistë për “Prive” në muajin korrik, ku u pyet për unazën me gur diamanti dhe ajo si gjithmonë u tregua e rezervuar, duke u shprehur se e ka të shenjtë jetën private. Por nuk vonoi shumë dhe më vonë u zbulua se unaza ishte një dhuratë e partnerit të saj. Por në koncertin e rikthimit, unaza në dorën e këngëtares mungonte, duke ngritur dyshimet në media nëse kjo ishte një zgjedhje e stilistit personal të saj, Valdrin Sahiti, apo këngëtarja ishte ndarë përfundimisht, pas një viti fejesë zyrtare.

Fejesa e fshehtë e Elvana Gjatës me djalin që e peshonte në para

Më shumë se një vit më parë, Elvana Gjata u fejua me biznesmenin nga Tirana, i komentuar si pronari i një hoteli në Tiranë. Ishte fiks periudha kur këngëtarja u mungoi fansave të saj, duke mos qenë fare aktive në rrjetet sociale, pasi udhëtoi për pak kohë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku po realizonte projektet e reja muzikore. Miq të afërm treguan se në fund të 2017-s, ajo ishte fejuar në fshehtësi me të dashurin biznesmen, që e peshonte ne para.

U fol se artistja kishte zyrtarizuar lidhjen e saj dyvjeçare në fshehtësi me një djalë nga Tirana, që në rrethet e ngushta komentohej vetëm për pasurinë. Për fejesën, ai kishte marrë edhe miratimin e prindërve të tij (të cilët e donin dhe mbështesnin shumë Elvanën), një familje e njohur biznesmenësh në Tiranë. Elvana, madje, konsiderohej si nusja në familjen e tij, ndërkohë që ata u panë të parët në radhë në koncertin e saj në bashkëpunim me Pirro Çakon.

Por rrota e fatit ndryshoi me shpejtësinë e erës për Elvanën dhe të fejuarin e saj, për të cilin e tha në ekran se: “Zoti e kishte bekuar me një fat shumë të mirë!” Që prej ngjarjes së rëndë, që ndodhi më 4 tetor 2018, në zonën e ishBllokut, ku i përfshirë ishte dhe i dashuri i saj, Elvana nuk u shfaq në publik, ndërkohë që u kuptua më vonë se heqja e unazës nuk ishte aspak një truk i sugjeruar nga stilisti i saj, por një vendim që ajo kishte marrë për t’u ndarë nga i fejuari.

Shkak për të marrë këtë vendim u bë edhe përfshirja në përplasjen me armë të kushëririt të saj, gjë që e futi këngëtaren në konflikt edhe me fisin e saj. Sipas burimeve pranë këngëtares, ajo nuk e priste se mund të përshihej në një skandal të tillë me të fejuarin, djalin që e kishte njohur që në gjimnaz, pasi e kishte pasur shok shkolle. Ritakimi më vonë bëri që mes tyre të lindin ndjenjat dhe të merrnin vendimin për të nisur një histori të re, bazuar në konsideratat e dikurshme që ruanin për njëri-tjetrin.

“Mezi po pres të këndoj për të gjithë ju, të përqafohem dhe një herë me publikun dhe të jap shpirtin tim!”, u shpreh ajo jo pak e emocionuar, pasi, sipas saj, emocionet për një artist vetëm shtohen me kalimin e viteve. Në atë intervistë, ajo foli dhe për filmin komik “Dy gisht mjaltë” me Ermal Mamaqin, ku u shpreh se për herë të parë do të kishte mundësinë të shfaqte talentin e saj të aktrimit, duke qenë se ajo kishte mbaruar studimet e larta për regji. Nuk dihet nëse çifti i është rikthyer bashkëjetesës në apartamentin e tyre luksoz në Tiranë, njësoj si para krizës. 

(Kosova Sot Online)