'Ushtrinë time do ta bëj' nga Adelina - himni kushtuar Presidentit Dr Ibrahim Rugova

  • 21 janar 2020 - 20:00
'Ushtrinë time do ta bëj' nga Adelina - himni kushtuar Presidentit Dr Ibrahim Rugova

Ikona e muzikës shqipe Adelina Ismaili, është e para dhe e vetmja këngëtare shqiptare e cila i kushtoj këngë sa ishte gjallë Presidentit historik Dr.Ibrahim Rugovës, shkruan gazeta "Kosova Sot Online".


Sot më 21 Janar bëhen 14 vite që kur Rugova u nda nga jeta, duke lënë pas kryevepren e tij prej studiuesi të leterësisë "Çeta e Profetëve" nga Pjetër Bogdani, LDK- në, partisë me të cilin fitoj të gjitha zgjedhjet nacionale e komunale, për më tepër Dr.Ibrahim Rugova mbetet një prej personaliteteve më të spikatura të historisë shqiptare.

Image


Krahas tij, përmes artit të këngës, Diva e muzikës shqipe Adelina Ismaili, i kushtoj jo një por disa këngë, dhe mori pjesë pothuajse në të gjitha tubimet elektorale të organizuara atbotë.


Ne ju sjellim disa fotografi ndër vite të dy njerëzve që lanë gjurmë në politikën dhe artin shqiptar...

Image
Image
Image
Image


(Kosova Sot Online)