'Mirë se erdhe Pavarësi' - këngë emblemë interpretuar nga zonja e skenës Shkurte Fejza

  • 17 shkurt 2020 - 22:00
'Mirë se erdhe Pavarësi' - këngë emblemë interpretuar nga zonja e skenës Shkurte Fejza

Nëse një këngëtare i ka kënduar më shumë atdheut, duke ngjallur ndjenjën e patriotizmit dhe atdhedashurisë te populli shqiptar, ajo padyshim është mbretëresha e muzikës popullore, Shkurte Fejza, e cila me rastin e Pavarësisë i fali Kosovës këngën më të bukur, "Mirë se erdhe Pavarësi", shkruan gazeta "Kosova Sot Online".

 "Ti na erdhe Pavarësi, lot e gjak në ty janë shkri, sa shumë njerëz me mall kanë vdekë, edhe sytë çel u kanë mbet, Oj Kosovë për ty po knojmë, a e di sa shumë të dojmë, plot me gëzime lot t'u derdhë, me flamur sot të kemi pështjellë, sikur nuse t'kemi ba, nanë Shqipëria don me t'pa, don me t'pa përhajr me t'pa, edhe dorën me ta dhanë, me u bashku si kurrë më parë, përhajr të qoftë dhe ty moj Nanë". 

(Kosova Sot Online)