Revolta e Adelines: 'Deri kur kështu - këtu nuk muj me jetu'

  • 19 mars 2020 - 20:00
Revolta e Adelines: 'Deri kur kështu - këtu nuk muj me jetu'

Tani e mëse katër dekada sa është në skenë, Diva e muzikës shqipe Adelina Ismaili përmes artit të saj ndër vite e ka sensibilizuar shoqërinë shqiptare për fenomenet që e kanë përcjellur, shkruan gazeta "Kosova Sot Online".

Duke ju referuar kësaj pike, para disa viteve Adelina kishte publikuar këngën "Deri kur kështu", e cila edhe pse nuk korrespondon me këtë kohë, i përshtatet shumë situates kautike momentale politike dhe shoqërore.

Image

Refreni i këngës thotë:

Deri kur kështu ktu nuk muj me jetu
deri kur kështu juve me ju duru
deri kur kështu me gjak bukën me fituuuuu për pare me luftuu

Deri kur kështu ktu nuk muj me jetu
deri kur kështu juve me ju duru
deri kur kështu me gjak bukën me fitu për pare me luftuu.

Adelina mbetet ikonë e muzikës shqipe, për këtë flasin këngët e saj...

(Kosova Sot Online)