Dua Lipa: Në Kosovë nuk mund të bëja muzikë ashtu siç dëshiroja

  • E.K /
  • 04 korrik 2020 - 09:22
Dua Lipa: Në Kosovë nuk mund të bëja muzikë ashtu siç dëshiroja

Artistja shqiptare me renome ndërkombëtare, Dua Lipa, do të jetë pjesë e numrit më të ri të Revistës “ELLE” për muajin gusht.

Ajo ka dhënë një intervistë të gjatë për këtë revistë, ku nuk ka hezituar të flasë edhe për periudhën e shpërnguljes nga Kosova në Angli, shkruan ELLE.

Dua Lipa u rrit në Londër, vajza e prindërve kosovarë-shqiptarë që ishin larguar nga Kosova për të lëvizur atje gjatë luftërave ballkanike të fillim-viteve 1990.

“Babai im ishte duke studiuar të ishte dentist dhe mamaja ime po studionte juridikun”, thotë ajo për jetën e paraluftës së prindërve të saj. “Me të mbërritur në Londër, ata punuan në bare dhe restorante ndërsa ndiqnin universitetin. Babai i Lipës përfundoi duke studiuar biznes dhe marketing dhe më vonë mori master në gazetari, ndërsa mamaja e saj ndërroi ingranazhet nga ligji për të studiuar udhëtimin dhe turizmin.

Kur Lipa ishte 11 vjeçe, familja u kthye në Kosovë. “Kur zhvendoseni nga një vend në tjetrin, ju jeni gjithmonë vajza e re, duke provuar të bëni miq në pika të ndryshme të jetës tuaj”, thotë ajo. “Mund të jetë e vështirë, por bëra miq të shkëlqyeshëm në të dyja vendet”. Shokët kosovarë të Duas i treguan asaj se ishin fansa të hip-hop grupit Wu-Tang lan: “Unë pashë Metod Man dhe Redman në moshën 13 vjeçare”, kujton ajo. “Të gjitha vajzat në shkollën time me të vërtetë donin të shkonin, kështu që unë isha si: “OK, le të shkojmë!”

Në moshën 15 vjeçare, Lipa i bindi prindërit e saj që ta linin të kthehej në Londër për të jetuar me një mike e familjes. “Unë nuk mund të bëja muzikë ashtu siç dëshiroja në Kosovë”, thotë ajo. “Ndoshta gjërat do të kishin qenë të ndryshme nëse shërbimet e transmetimit do të ishin aq të spikatura sa tani, por, për mua, Londra ishte gjithmonë një shtëpi, dhe unë e gjeta bazën time shumë shpejt”, thotë Dua për revistën ELLE.

Prindërit e Dua Lipës dhe motra e vëllai i saj përfundimisht iu bashkuan asaj në Londër, por familja bën udhëtime të rregullta përsëri në Kosovë. Ata gjithashtu drejtojnë Sunny Hill, një fondacion i quajtur si lagja ku u rritën prindërit e Lipës, i cili mbështet popullsinë e cenueshme në rajon. Lipa dhe babai i saj Dukagjin, i cili është pjesë e grupit kosovar Oda, organizojnë një festival vjetor muzikor, të quajtur njashtu Sunny Hill, në Prishtinë. “Të dy vendet janë pjesë e imja”, thotë Lipa. “Shumë nga ato që unë bëj janë në dysh. Më pëlqejnë përzierjet në muzikën time dhe ato që vesh. Ndihem sikur trashëgimia ime e dyfishtë, të qenit nga dy vende njëherësh, me të gjitha ato gjëra që shkelin në tjetrën, është ajo që më bën mua, veten time”, ka thënë Dua për revistën e famshme. 

(Kosova Sot Online)