Si ti largoni aknet nga trupi!

  • 18 nëntor 2019 - 17:47
Si ti largoni aknet nga trupi!

"Nëse jeni duke vuajtur nga shenjat nëpër pjesë të ndryshme të trupit dhe jeni mërzitur nga to, atëherë përdorni sapun antibakterial, të paktën dy herë në javë. Nëse dëshironi të parandaloni përhapjen e mëtejme të akneve apo shenjave të tjera, izoloni pjesën e akneve me diçka, në kohën kur punoni ose djersiteni sepse ai është momenti kur bakteret gjejnë rrugë për t'u përhapur në gjithë trupin.

Një tjetër zgjidhje që mund të ndikojë edhe më shpejt është të merrni antibiotik, që është i veçantë për mënjanimin e akneve nga trupi, si p.sh 'OTC' ". "Mirëpo nëse jeni duke pasur probleme me akne në trup për më shumë se dy muaj, atëherë duhet të vizitoni dermatologun, sepse mund të keni problem më serioz", këshillon dermatologu Colbert.

(Kosova Sot Online)