I bëni çdo ditë/ Ja cilat janë 7 zakonet që ju plakin para kohe!

  • G.G /
  • 19 September 2022 - 14:25
I bëni çdo ditë/ Ja cilat janë 7 zakonet që ju plakin para kohe!

Me përjashtim të fëmijëve dhe adoleshentëve, pothuajse të gjithë duan të duken më të rinj. Megjithatë, edhe pse locionet e shtrenjta dhe trajtimet kozmetike me siguri mund të përmirësojnë pamjen tuaj, investimi më i pranueshëm është në modifikimin e aktiviteteve tuaja të përditshme. Rezulton se sekretet më të mëdha të anti-plakjes mund të jenë në zakonet tuaja të përditshme.

1. Jeni duke ngrënë shumë ëmbëlsira dhe pasta të tjera.

Sipas studiuesve , pastat e pjekura dhe ëmbëlsirat e tjera shpesh janë të larta në sheqerna dhe yndyrna të shtuara, duke kontribuar në shtimin e peshës dhe shëndetin e dobët oral. Përveç promovimit të mikrobiotës së pashëndetshme, sheqeri është pro-inflamator . Këto atribute mund ta shpejtojnë njeriun në moshë, duke ju bërë të dukeni të lodhur, të fryrë dhe të rrudhur .

2. Nuk jeni duke fjetur mjaftueshëm.

Sipas kërkimeve shkencore, gjumi më pak se 7 orë çdo natë mund të zvogëlojë jetëgjatësinë tuaj. Për më tepër, do t'ju bëjë të dukeni dhe të ndiheni shumë më të vjetër se sa jeni.

Së pari, gjumi i pamjaftueshëm zvogëlon qëndrueshmërinë mendore dhe fizike të nevojshme për të përfunduar një ditë të zakonshme deri në pikën që mund ta bëjë suksesin personal dhe profesional shumë sfidues. Së dyti, gjumi i pamjaftueshëm është i dëmshëm për trupin, veçanërisht zemrën dhe trurin. Së treti, hormoni i rritjes njerëzore krijohet gjithashtu gjatë gjumit, duke prodhuar një ton të shëndetshëm të muskujve.

3. Nuk mbani syze dielli.

Edhe pse drita jashtë mund të mos duket shumë e ndritshme, duhet të mbani gjithmonë syze dielli. Mbrojtja e syve tuaj nga dielli ndihmon në ruajtjen e shikimit. Përveç kësaj, shikimi i shpeshtë nën dritën intensive përshpejton formimin e vijave të holla dhe rrudhave rreth syve dhe ballit.

Për shkak se bërja e diellit mund të japë një shkëlqim të shëndetshëm, rrezitja është bërë mjaft popullore. Megjithatë, ekspozimi i zgjatur në diell ose një shtrat për rrezitje mund të shkaktojë parregullsi të pigmentimit, veçanërisht rreth syve.

4. Jeni duke ndjekur një dietë të rëndë.

Dietat e vështira , pavarësisht joshjes së tyre, nuk janë kurrë një ide e mirë. Nuk është një zgjidhje e përhershme. Sipas hulumtimeve, dieta e rëndë mund t'ju bëjë të ndiheni më të vjetër pasi ul nivelet e energjisë, dëmton fokusin dhe shkakton depresion.

Paaftësia e lëkurës për të reaguar ndaj uljes së peshës mund të prodhojë gjithashtu rrudha dhe varje. Kontrolli i peshës është thelbësor për një shëndet të mirë, por nuk duhet të përpiqeni të humbni më shumë se 1 ose 2 kilogramë çdo javë.

5. Nuk po i jepni vetes kohë të mjaftueshme.
Kjo duket e pakuptueshme për shumë prej nesh, por realiteti është se askush nuk do të gjejë kurrë kohë për ju. Pra, është diçka që duhet ta bëni për veten tuaj dhe është një masë thelbësore kundër plakjes. Filloni duke zhvilluar rutina të vogla ditore, të tilla si shkrimi i një shënimi të shkurtër ditar para gjumit ose vrapimi në mbrëmje. Këto veprime të vogla të dashurisë për veten kontribuojnë ndjeshëm në vetëkënaqësinë dhe shëndetin afatgjatë.

6. Po injoroni shëndetin tuaj mendor.
Hulumtimet tregojnë se depresioni përshpejton lezionet e trurit , të cilat, nga ana tjetër, përshpejtojnë procesin e plakjes. Pra, nëse keni pasur ditë të zymta për më shumë se 2 javë, duhet të kërkoni ndihmë profesionale për shëndetin tuaj mendor. Lumturia juaj mund të rikthehet më shpejt nëse i nënshtroheni terapisë kognitive-sjellëse.

7. Nuk jeni duke u ushtruar mjaftueshëm gjatë javës.
Ishte me sinqeritetin më të madh që vendose të ushtroheshe më shumë. Megjithatë, orari juaj ka qenë aq i ngjeshur saqë stërvitja ka rënë anash. Mjerisht, mungesa e aktivitetit fizik është një nga mënyrat më të shpejta për të plakur trupin. Bëni një shëtitje, shkoni në palestër ose praktikoni joga të paktën 3 herë në javë për të lehtësuar tensionin. Një stërvitje e suksesshme kërkon domosdoshmërisht shumë përpjekje.

(Kosova Sot Online)