Si të përgatisim skrab kundër celulitit në kushte shtëpie

  • E.K /
  • 13 May 2024 - 08:10
Si të përgatisim skrab kundër celulitit në kushte shtëpie

Celuliti është një nga problemet më të shpeshta dhe më shqetësuese të femrave dhe lufta ndaj tij është e vështirë dhe kërkon një përkujdesje të madhe fizike ose frekuentimin e qendrave estetike. Ne ju rekomandojmë që për ta eleminuar celulitin të përdorni edhe scrubet e ndryshme me kanellë .

Ja receta e një scrubi të thjeshtë, por me shumë dobi:

-1 lugë gjelle kanellë pluhur

-1 lugë gjelle piper i kuq

-1 lugë gjelle piper i zi

-vaj kanelle derisa të formohet një pastë e njëtrajtshme

Përgatitja:

Përziejini të gjithë përbërësit së bashku derisa të formohet një pastë e njëtrajtshme. Ky lloj trajtimi anticelulit funksionon më së miri kur vaji masazhon zonat e trupit të prekura nga celuliti duke për rreth 4-5 minuta, derisa lëkura skuqet pak. Shpëlajeni me ujë të ftohtë. Përdoreni këtë trajtim 2 herë në javë.

(Kosova Sot Online)