Zbulohen nominimet e Golden Globes, Netflix dominon, ‘Game of Thrones’ jashtë garës

  • 09 dhjetor 2019 - 15:21
Zbulohen nominimet e Golden Globes, Netflix dominon, ‘Game of Thrones’ jashtë garës

Janë zbuluar nominimet për më të mirët në filma dhe seriale televizive për vitin 2019.

Gjatë ditës së sotme kanë dalë nominimet për ‘Golden Globes 2020’, ceremoni kjo që ndan çmimet për filmat dhe serialet më të mirë të vitit në zhanret përkatëse, e që është një tregues i rëndësishëm për atë se cilët filma mund të nominohen për ‘OSCARS’.

E gjatë këtij viti kemi pasur shumë seri televizive e filma nga regjisorë e aktorë të arritur të Hollywood-it.

Nominimet i dominon Netflix, i cili me seritë origjinale dhe filmat që kanë realizuar për t’u shfaqur direkt në këtë platformë, kanë arritur të ndryshojnë rregullat, shkruan Gazeta Express.

Katër filma të Netflix janë nominuar në kategoritë kryesore, ato për filmat më të mirë të vitit në Dramë dhe Komedi.

Ndërsa në kategoritë e serive televizive, vërehet që mungon sezoni i fundit i ‘Game of Thrones’, për të cilin jo vetëm kritikët, por edhe fansat kanë pasur shumë ankesa.

Kjo është lista e plotë e nominimeve:

Filmi më i mirë – Dramë
“The Irishman” (Netflix)
“Marriage Story” (Netflix)
“1917” (Universal)
“Joker” (Warner Bros.)
“The Two Popes” (Netflix)

Filmi më i mirë – Muzikal ose Komedi
“Once Upon a Time in Hollywood” (Sony)
“Jojo Rabbit” (Fox Searchlight)
“Knives Out” (Lionsgate)
“Rocketman” (Paramount)
“Dolemite Is My Name” (Netflix)

Seria më e mirë televizive – Dramë
“Big Little Lies” (HBO)
“The Crown” (Netflix)
“Killing Eve” (BBC America)
“The Morning Show” (Apple TV Plus)
“Succession” (HBO)

Seria më e mirë televizive – Muzikal ose Komedi
“Barry” (HBO)
“Fleabag”
“The Kominsky Method” (Netflix)
“The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)
“The Politician” (Netflix)

Filmi më i mirë i animuar
“Frozen II” (Disney)
“How to Train Your Dragon: The Hidden World” (Universal)
“Missing Link” (United Artists Releasing)
“Toy Story 4” (Disney)
“The Lion King” (Disney)

Regjisori më i mirë në film
Bong Joon-ho (“Parasite”)
Sam Mendes (“1917”)
Todd Phillips (“Joker”)
Martin Scorsese (“The Irishman”)
Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”)

Aktori më i mirë në film – Dramë
Christian Bale (“Ford v Ferrari”)
Antonio Banderas (“Pain and Glory”)
Adam Driver (“Marriage Story”)
Joaquin Phoenix (“Joker”)
Jonathan Pryce (“The Two Popes”)

Aktorja më e mirë në film – Dramë
Cynthia Erivo (“Harriet”)
Scarlett Johansson (“Marriage Story”)
Saoirse Ronan (“Little Women”)
Charlize Theron (“Bombshell”)
Renée Zellweger (“Judy”)

Aktorja më e mirë në film – Muzikal ose Komedi
Awkwafina (“The Farewell”)
Ana de Armas (“Knives Out”)
Cate Blanchett (“Where’d You Go, Bernadette”)
Beanie Feldstein (“Booksmart”)
Emma Thompson (“Late Night”)

Aktori më i mirë në film – Muzikal ose Komedi
Daniel Craig (“Knives Out”)
Roman Griffin Davis (“Jojo Rabbit”)
Leonardo DiCaprio (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Taron Egerton (“Rocketman”)
Eddie Murphy (“Dolemite Is My Name”)

Aktorja më e mirë në rol dytësor
Kathy Bates (“Richard Jewell”)
Annette Bening (“The Report”)
Laura Dern (“Marriage Story”)
Jennifer Lopez (“Hustlers”)
Margot Robbie (“Bombshell”)

Aktori më i mirë në rol dytësor
Tom Hanks (“A Beautiful Day in the Neighborhood”)
Anthony Hopkins (“The Two Popes”)
Al Pacino (“The Irishman”)
Joe Pesci (“The Irishman”)
Brad Pitt (“Once Upon a Time in Hollywood”)

Skenari më i mirë në film
Noah Baumbach (“Marriage Story”)
Bong Joon-ho and Han Jin-won (“Parasite”)
Anthony McCarten (“The Two Popes”)
Quentin Tarantino (“Once Upon a Time in Hollywood”)
Steven Zaillian (“The Irishman”)

Kënga më e mirë origjinale në film
“Beautiful Ghosts” (“Cats”)
“(I’m Gonna) Love Me Again” (“Rocketman”)
“Into the Unknown” (“Frozen II”)
“Spirit” (“The Lion King”)
“Stand Up” (“Harriet”)

Filmi më i mirë i huaj
“The Farewell” (A24)
“Pain and Glory” (Sony)
“Portrait of a Lady on Fire” (Pyramide Films)
“Parasite” (CJ Entertainment)
“Les Misérables” (BAC Films, Amazon)

Seria më e mirë e limtuar
“Catch-22″ (Hulu)
“Chernobyl” (HBO)
“Fosse/Verdon” (FX)
The Loudest Voice (Showtime)
“Unbelievable” (Netflix)

Aktorja më e mirë në serial 
Jennifer Aniston (“The Morning Show”)
Olivia Colman (“The Crown”)
Jodie Comer (“Killing Eve”)
Nicole Kidman (“Big Little Lies”)
Reese Witherspoon (“Big Little Lies”)

Aktori më i mirë dramë
Brian Cox (“Succession”)
Kit Harington (“Game of Thrones”)
Rami Malek (“Mr. Robot”)
Tobias Menzies (“The Crown”)
Billy Porter (“Pose”)

(Kosova Sot Online)