- Lajme - Kosova Sot
SEFAJ: SKENARI I DORËHEQJEVE NË VV, I PËRGATITUR NGA PARAPOLITIKA DHE SHIK-U, NË KOORDINIM ME OLIGARKËT DEVOLLI

SEFAJ: SKENARI I DORËHEQJEVE NË VV, I PËRGATITUR NGA PARAPOLITIKA DHE SHIK-U, NË KOORDINIM ME OLIGARKËT DEVOLLI

Ish-aktivisti i VV-së, Xhevat Sefaj, e sheh si shumë të mundshëm, për të mos thënë krejtësisht të përgatitur 100 për qind këtë skenarin e dorëheqjeve në VV nga strukturat e para politikës dhe të SHIK-ut, me qëllim të shkatërrimit të VV-së, në koordinim me oligarkët Devolli, të pozicionuar në krahun e Shpend Ahmetit. Sefaj ka një rrëfim interesantë për dyshimin rreth këtij skenari:"Gjatë vitit 2014, në kohën e opozitës së bashkuar, kur filluan të përflitet për mundësinë e një liste të përbashkët VV, AAK, NISMA, në zgjedhje parlamentare dhe një varianti që Shpend Ahmeti të ishte kandidat për kryeministër nga VV-ja, propozim ky nga AAK-ja, që si aktivist e kisha kundërshtuar në forume të Lëvizjes, jo pse dyshoja në Shpendin, por se nuk ishte e drejtë që Shpendi ende pa i mbushur dy vite të mandatit si kryetar i Komunës së Prishtinës më është dukur e padrejtë ndaj qytetarëve të Prishtinës, që qeverisja e parë e një komune nga VV-ja t'i braktisë ata ende pa e përfunduar mandatin katërvjeçar. Të them të drejtën nuk jam pajtuar as me mënyrën se si ka ardhur ky propozim nga AAK-ja dhe aktivistëve nga VV-ja që janë pajtuar me këtë ide, e kam kundërshtuar, sepse nuk më është dukur e drejtë që një parti tjetër të vendosë se kush mund të jetë kandidat për kryeministër nga VV-ja", u shpreh ai."Kur unë isha kandidat për kryetar qendre në Pejë, ish miku im, Dardan Sejdiu, e ka përkrahur kandidaturën time, sepse njiheshim që nga partia FER-i, mirëpo kur ia kam bërë të qartë se unë jam që Albini të jetë kandidat për kryeministër nga VV-ja dhe nuk pajtohem që një parti tjetër ta caktojë se kush duhet të jetë kandidat për kryeministër dhe se Shpendi sapo është zgjedhur kryetar i Prishtinës edhe ka kohë për Shpendin për t'u bërë kryeministër, si duket kjo nuk i ka pëlqyer aspak, pastaj e kam kuptuar se Dardan Sejdiu dhe Dardan Molliqaj janë një grup, sepse kur Dardan Molliqaj kishte thyer jashtëligjshëm pasuordin e 'Facebook'-ut e kishte marrë si diçka normale dhe se ishte në dijeni dhe bashkëpunëtor me Dardan Molliqajn në këto veprime kriminale për të më eliminuar nga gara për kryetar qendre në Pejë, sepse e kanë kuptuar se unë isha mbështetës i Albin Kurtit. Kur unë dhashë dorëheqje nga VV-ja, isha i ftuar në 'Klan Kosova' nga gazetari Shkodran Gajraku për t'i dhënë arsyet e dorëheqjes në emisionin e lajmeve 'Ora e Fundit', në ora 11:00, mirëpo ky emision u anulua edhe pse unë kisha shkuar në Prishtinë për të njëjtën arsye. Kjo ishte bërë me intervenimin e Shpend Ahmetit dhe të Dardan Molliqajt në koordinim me Baton Haxhiun, sepse e dinin se unë do tua them troç se çfarë kriminelësh janë. Një ditë pas më kontaktoi Berat Buzhala, po ashtu më pyeti pse ke dhënë dorëheqje nga VV-ja, edhe a mundesh këto arsye me i thënë në emisionin 'Komiteti' në RTV Dukagjin? I thashë po, tha ok hajde sot në ora 17:00, në qytezën 'Pejton' i kemi zyrat, vetëm dy orë pasi më thirri në telefon prapë tha mos u nis se na ndodhi një aktivitet tjetër e të thërrasim javën tjetër, e java tjetër kurrë nuk erdhi!. Një ditë pas më shkroi Arbana Xharra në mesengjer sepse jemi miq në fb. Me tha "Xhevat, shkruma një e-maill dhe numrin e telit se po dojnë me ju kontaktu nga gazeta Zëri", ia dërgova e-maillin e prapë nuk më kontaktuan. Shpend Ahmeti, Dardan Molliqaj, Visat Ymeri dhe këta janë bashkëpunëtorë të SHIK-ut dhe pikë. Pra, Devollët, 'Klan Kosova', 'Gazeta Express', 'Periskopi', janë në misionin e SHIK-ut për ta marrë 'Vetëvendosjen' nga duart e Albinit", është shpjegimi i plotë i Xhevat Sefajt për dyshimin që ka në përgatitjen e këtij skenari të dorëheqjeve në VV nga SHIK-u dhe Devollët së bashku me Shpend Ahmetin, për të rrëzuar Albin Kurtin. 

(Kosova Sot)

23 orë e 5 minuta më parë
23/02/19