- Lajme - Kosova Sot
13 mijë persona të bllokuar nga bora, helikopteri përdoret për evakuim

13 mijë persona të bllokuar nga bora, helikopteri përdoret për evakuim

Bora ka bllokuar të gjitha rrugët që çojnë në Zermatt, një resort skijimi i famshëm në Alpet zvicerane, bëjnë të ditur mediat ndërkombëtare.

Rreth 13 mijë persona kanë mbetur të bllokuar nga bora në këtë hotel, ndërkohë që autoritetet kanë filluar operacionet e evakuimit të turistëve, të cilët thjesht po kalojnë kohën duke pritur ndihmë për të dalë nga kompleksi turistik.

Ekipet emergjente përdorën helikopterët për të arritur në zonat e bllokuara, pasi bora që ka rënë në sasi të mëdha ka bllokuar qasjen përmes rrugëve tokësore.

Edhe operacionet për hapjen e rrrugëve dhe largimin e borës kanë filluar, por raportohet që rruga nuk do të jetë e hapur deri ditën e nesërme. 

(Kosova Sot)

21 orë e 43 minuta më parë
21/02/19