Akuza tronditëse ndaj Baton Haxhiut: Kërkohet arrestimi i menjëhershëm...

  • 12 mars 2019 - 18:15
Akuza tronditëse ndaj Baton Haxhiut: Kërkohet arrestimi i menjëhershëm...

Baton Haxhiu, njeriu që sipas analistëve në Kosovë është njeriu dhe bashkëpunëtori i Serbisë që po përkrah Presidentin Thaçi për ndarjen e Kosovës, po kalon pushimet në Panama, vend ky i njohur për pastrimin e parave

E në këto pushime me Haxhiun janë edhe gazetari nga Shqipëria, Blendi Fevziu dhe biznesmeni, Samir Mane. Analistët, këto pushime  të Baton Haxhiut në Panama, në vendin e njohur për pastrimin e parave po i shohin me dyshim, dhe paralajmërojnë rrezikun për krijimin e ndonjë kompanie të  tipit të ABRAZEN të Blerim Devollit, apo si Seine Grup, kompani kjo e Shkelqim Devollit e regjistruar në parajsën tjetër fiskale BRITISH VIRGIN ISLAND, dhe që për drejtor dhe agjent të regjistruar e ka Baton Haxhiun.

Duke folur lidhur me këtë, analisti politik, Reshat Badallaj, ka thënë për “Kosova Sot”, se Baton Haxhiu  është vegël e Serbisë dhe që ka vjedhur popullin shqiptar që nga koha e luftës.

“Atë që e kemi thënë vite të tëra për këtë bir bushtre, për këtë langua të Serbisë fashiste, argatin e Stanishiqit dhe të Zoranit, kriminelëve serb, dita ditës, po vërtetohet se ky qen bir qeni është i lidhur ngushtë me bandat më mafioze të kanaleve të nëntokës kriminale kundër shqiptarëve. Ky zagar serbian, Baton Haxhiu, është vegël e Serbisë, është hajn që ka vjedhur popullin që nga koha e luftës dhe është duke vjedhur. Por, përpos vjedhjes a e dini se ky edhe nga e ka burimin e parave që u bë supermilionerë”, ka deklaruar Badallaj.

Image
Reshat Badallaj

 

“Ky këlysh dhe langua serbian, financohet me thasë edhe nga Serbia për copëtimin e Kosovës, pastaj nga banda serbiane Devolli që ka kanale të posaçme për t´i vrarë dhe tredhur shqiptarët. Ky këlysh ka hise në spitale, merrë para me thasë edhe nga kryekuislingu i Brojës, që kam dëgjuar se disa hajvan këtij farmerashi po i thonë president i vendit, sepse ky zuzarë e mashtroi se do ta shpëtojë përmes Aleksandër Vuçiqit nga Gjykata Speciale, merrë para edhe nga KANABISI, por më së shumti merrë para nga Serbia fashiste për të shkatërruar vendin dhe për ta shitur dhe ky langua, ky bir bushtre e tha hapur le t´i jepet veriu Serbisë dhe pyesim në emër të kujt fol ky langua, ky zagar, ky zuzarë që është spiun i Serbisë me librezë zyrtare që nga viti 1990. Ky langua nuk është për pushime atje, por të jeni të bindur se ky grup mafioz është me veglat sekrete serbe; të Devollëve”, është shprehur me tej Badallaj.

Ai ka shtuar se Baton Haxhiu është një tradhtar, i cili është i lidhur me bandën mafioze të majave të shtetit.

Lexo edhe këtë: Akuza të rënda për Baton Haxhiun: Ja ku po i merr paratë për ndarjen e Kosovës, Thaçi-Rama-Vuçiq po...

 “Këta i deponojnë paratë e vjedhura dhe paratë që shërbehen nga shërbimet sekrete serbo-ruse dhe për të copëtuar vendin. A e dini ku është përparësia e këtij këlyshi dhe i këtij bir kurve serbe, BATON HAXHIU, sepse ky Dabiç, ky pushtet, ky shushunja serbe që nga dejet i buron gjaku i shkijve, se përparësia është se ky nuk vëzhgohet nga hetuesit në Kosovë sepse pikërisht është i lidhur me bandën mafioze të majave të shtetit dhe mendoni se ky këlysh kurve është rastësisht këshilltar i Kadri topuzit në Prishtinë, Edvinit të Kristaqit që babai i tij ka firmosur vdekjen e shumë shqiptarëve në litar, ky zog kurve është i lidhur ngushtë edhe me kryekuislingun e Haxhi Brojes, atë Hashim zezën, a e dini se ky spiun është i lidhur me bandën serbiane Devolli që deshin t´i vrasin shqiptarët dhe mu për këtë askush nuk e arreston, por ky i ka shpëtuar vdekjes së sigurt kur u mor vendimi për vrasjen e tij në kohen e luftës në Likoc të Drenicës, nga Shtabi i UÇK-së, si spiun, si tradhtar dhe nuk do ishte tani, por shërbimet e spiunazhit që mjerisht kishte aty dhe përmes sigurimit serb të Jovica Stanishiqit iku dhe i shpëtoi vdekjes së sigurtë. Këtë e dijnë këta kryebanditë të majave të shtetit por heshtin”, ka theksuar Badallaj për “Kosova Sot”.

 “A e dini ju se të kishte shtet ligjor do sillej nga Panamaja drejt në burg, por këta kryebanditë të shitur janë të aftë t´i kapin Gylenistët dhe langonjtë serbian që janë këmbëkryq në Prishtinë, kriminelët që vranë, dhunuan, vodhën , shëtisin të lirë dhe para syve të policisë. A e dini ju këtë pune, apo jo. Qe tani ju vë ne dijeni dhe duhet patur shumë kujdes se tash e tutje që nga kanali i Panamasë do fryjnë retë e zeza për ne, do fryn veriu i sertë nga kjo kope tradhtarësh dhe nesër mos thoni se nuk e kam treguar. Kërkohet distancimi i menjëhershëm i Kadri topuzit dhe ta largojë këtë këlysh serbi se nesër do mbajë përgjegjësi, kërkohet menjëherë burgosja e këtij spiuni që punon për interesa të Serbisë fashiste për të shitur vendin, të kontrollohen të gjitha bankat që ka deponuar para të vjedhura nga djersa e popullit dhe t´i konfiskohet pasuria sa më parë edhe pse e dimë se ky është i lidhur me kryebanditët e majave të shtetit”, ka deklaruar më tej ai.

Badallaj, për fund thotë se këta kryebanditë janë kryebanditë të klaneve mafioze që shkatërrojnë dhe shesin vendin dhe tokat tona që janë mbrojtur me gjak.

 “Por këta kryebanditë nuk të zgjedhurit e popullit, por janë kryebanditë të pazareve dhe të kanaleve të nëntokës kriminale, janë kryebanditë të klaneve mafioze që shkatërrojnë dhe shesin vendin dhe tokat tona që janë mbrojtur me gjak nga gjithë pushtuesit dhe tradhtarët e vendit të sojit të këtyre këlysh kurve. T’i lënë mënjanë hajnitë; kapjen e shtetit, por të arrestohen të gjithë banditët, hajnat dhe tradhtarët e vendit. Po nuk u arrestuan do të ishte mirë që ky soj langonj, zagarësh dhe tradhtarësh t´i marrin thasët me veti për t´i mbledhur eshtrat, sepse vendi vlenë më shumë se hajnia e këtyre langonjve që vrapojnë si korbat pas kufomave të ngordhura, sepse këta i pret fati i Ahmet Zogollit, Esat Pashë Toptanit, gjyshit të Blendi Fevziut, që kanë ikur me damkënss e tradhtisë. Fati i tyre kështu është i shkruar dhe dora e mallkimit dhe e popullit do t´i ndjek kudo që të shkojnë...”, ka përfunduar për gazetën “Kosova Sot”, analisti politik, Reshat Badallaj. E edhe përkundër telefonatave të bëra Baton Haxhiut, ai nuk është përgjigjur për t`i dhënë gazetarit përgjigje në akuzat publike të bëra të analistëve.

(Kosova Sot)