Sulm vetvrasës në një dasmë, 63 persona mbetën të vdekur

  • 18 gusht 2019 - 12:41
Sulm vetvrasës në një dasmë, 63 persona mbetën të vdekur

Një bombë ka shpërthyer në një dasmë në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, duke vrarë 63 persona dhe duke plagosur më shumë se 180 të tjerë.

Dëshmitarët i thanë BBC-së një kamikaz shpërtheu eksploziv gjatë një ceremonie martese.

Shpërthimi ndodhi në një zonë në perëndim të qytetit të populluar kryesisht nga myslimanët shiitë. 

Talibanët mohuan që ata ishin mbrapa sulmit. Asnjë grup tjetër nuk e ka pranuar kryerjen e bombardimeve.

Militantët myslimanë sunitë, përfshirë Talibanët dhe grupin e Shtetit Islamik, kanë synuar në mënyrë të përsëritur pakicat Shia Hazara në Afganistan dhe Pakistan.

(Kosova Sot Online)