Mot i ndryshueshëm: Edhe me shi edhe me diell

  • 09 tetor 2019 - 08:30
Mot i ndryshueshëm: Edhe me shi edhe me diell

Vendi ynë edhe përgjatë dy ditëve në vijim mbetet kryesisht nën ndikimin e fushave me presion të lartë, e nga Mesdheu do të depërtojnë masa të ngrohta ajrore që do të rrisin ndjeshëm temperaturat maksimale mbi vlera mesatare

Mirëpo, të enjten gjatë mbrëmjes pritet të kaloj një front i ftohtë nga Europa qëndrore, që të premten në mëngjes mund të sjellë kushte për reshje të dobëta shiu dhe një rënie të lehtë të temperaturave.

Në fundjavë më pas sërish pritet të rikthehen temperaturat e ngrohta, që parashihet të zgjasin edhe në fillim të javës së ardhshme.

9.10.2019 – Mot më i ngrohtë, i kthjellët dhe me diell. Erë e lehtë dhe mesatare nga jugu-jugperëndimi 4-11m/s. Indeksi UV: 5.

10.10.2019 – Mot i ngrohtë, herë pas here me vransira dhe diell. Erë mesatare dhe mesatarisht e fuqishme nga jugperëndimi 5-12m/s. Indeksi UV: 3.

(Kosova Sot Online)